Ara

Etli Yaprak Sarması Tarifi

Etli Yaprak Sarması Tarifi, Etli Yaprak Sarması Nasıl Yapılır? Etli yaprak sarması nasıl yapılır diye merak edip bu lezzeti kendi mutfağınızda da görmek istiyorsanız, aşağıdaki yazımızı okumanız yeterlidir. Şimdiden afiyet olsun.

Etli Yaprak Sarması Tarifi Nasıl Yapılır?


Sarma tarifleri denince akla çok çeşitli şeyler gelebilir. Ama etli yaprak sarması tarifi her kadının mutfağında sıklıkla yapılan ve görülen bir çeşittir. Oldukça da sevilerek yenilir. Etli yaprak sarması nasıl yapılır diye merak edip bu lezzeti kendi mutfağınızda da görmek istiyorsanız, aşağıdaki yazımızı okumanız yeterlidir. Şimdiden afiyet olsun.

Etli Yaprak Sarması İçin Malzemeler:

Taze asma yaprak (250 gram)

Etli Yaprak Sarması İçi İçin Malzemeler:

2 çay kaşığı salça,
1 tane soğan (büyük),
½ demet doğranmış dereotu,
Kıyma (750 gram),
2 adet sarımsak (ezilmiş),
1 bardağı doldurmayacak kadar pirinç (kırık),
2 çay kaşığı karabiber,
2 çay kaşığı tuz.

Tencereye Eklemek İçin Gerekli Olan Malzemeler:

Kaynar su,
1 yemek kaşığı kadar salça,
1 yemek kaşığı sıvı yağ,
1 yemek kaşığı margarin (isteğe göre).


Etli Yaprak Sarması Yapılışı:


İlk olarak taze olan bağ yapraklarımız, bir kabın içerisindeki sıcak suyun içine koyuyoruz. Ve yapraklarımızın rengi farklılaşana kadar suyun içerisinde bekletiyoruz. Renk değişince yapraklarımızı suyun içerisinden çıkartıyoruz.
İçi için: Dış kabuklarını temizlediğimiz soğanlarımızı temiz olan bir rende de rendeliyoruz. Daha sonra kırık pirinçlerimizi suyun altında güzelce yıkıyoruz ve süzgecimizi alarak suyunu süzüyoruz.
Temiz ve uygun olan bir kap bulup içine sarmamız için gerekli olan tüm malzemelerimizi koyuyor ve karıştırıyoruz. Ve hazırlanan iç harcımızı bağ yapraklarının geniş kısımlarına koyuyoruz ve pirinçlerin çıkmayacağı şekilde sıkıca sarıyoruz. Bir tencere bulup, içine sardığımız yaprakları yerleştiriyoruz. Tencere ağzına dolana kadar da sarmaya devam ediyoruz.
Üzeri için: Kullanmaya müsait olan bir tava bulup, üzerine salça ve margarin koyup ateşte biraz kavurduktan sonra, tavamızı alıyoruz.  Tenceremizin iç kısmına düzgünce yerleştirdiğimiz sarmalarımızın üstüne kavurduğumuz sosu döküyoruz ve tencerenin içine oturacak bir kapak bulup koyuyoruz. Ocağın üstüne tenceremizi yerleştirerek pişmesini bekliyoruz.
Genellikle çok sevilip yenilen Etli yaprak sarması tarifi burada sona ermiştir. Yiyen herkese afiyet olsun.

Dolma ve Sarma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler