Ara

Etli Pırasa Dolması Tarifi

Etli Pırasa Dolması Tarifi, Etli Pırasa Dolması Nasıl Yapılır? İç Anadolu ve Batı Karadeniz de çok sık yapılan bir dolmadır. Etli pırasa dolması nasıl yapılır görmek istiyorsanız aşağıdaki tarifimiz size yardımcı olacaktır.

Etli Pırasa Dolması Nasıl Yapılır?


Dolma tarifleri arasında çok fazla adı geçmese de etli pırasa dolması tarifi özellikle İç Anadolu ve Batı Karadeniz de çok sık yapılan bir dolmadır. Etli pırasa dolması nasıl yapılır görmek istiyorsanız aşağıdaki tarifimiz size yardımcı olacaktır.

Malzemeler:

5-6 adet pırasa ( kalın)

İçi için malzemeler:

Tuz (isteğe göre konulabilir)
1 bardağı dolduracak kadar pirinç,
1 tutam karabiber,
Kıyma (250 gram),
Yarım tatlı kaşığı kırmızı toz biber,
1 çimdik dereotu,
2 çay kaşığı kuru nane,
1 çimdik maydanoz,
2 çay kaşığı salça,
2 tane soğan,
½ bardak su,
1 çorba kaşığı zeytinyağı

Üzeri için malzemeler:

Kaynar su,
2 çorba kaşığı zeytinyağı,
Tuz,
2 çay kaşığı salça


Etli Pırasa Dolması Yapılışı:


Pırasalarımızı suya tutuyoruz, boyuna yarısına bölüyoruz. Ve bir kabın içerisine sıcak su hazırlayıp pırasalarımızı içine koyuyoruz. Fazla bekletmeden yumuşayınca hemen alıyoruz. Arzuya göre pırasaları aynı boyda olacak şekilde pırasalarımızın boylarını eşitliyoruz.
İçi için: ilk önce iyice temizlediğimiz soğanlarımızı, dereotumuzu ve maydanozumuzu ince olacak şekilde kıyalım. Daha sonra ise suyun altında özenle yıkadığımız pirinçlerimizin suyunu güzelce süzgece koyup süzelim. Uygun bulduğumuz herhangi bir kabın iç kısmına, dolmanın içi için gerekli tüm malzemeleri koyalım ve birbirine iyice karışıncaya kadar yoğuralım.
Haşladığımız pırasaları tanelerinden ayırarak, içlerine iç harcımızı dolduruyoruz. Ve bu işlemi tenceremiz dolana kadar tekrarlıyoruz. Tencere içine yatay ve sıkı bir şekilde yerleştiriyoruz.
Üzeri için: herhangi bir tavanın içerisine salçamızı ve zeytinyağımızı koyduktan sonra ocağın üstüne koyarak iyice kavuruyoruz. Kavurduktan sonra dolmalarımızın yüksekliğini aşacak şekilde su koyup, tuz ilave ediyoruz. Ve önceden hazırladığımız sosu da sarmaların üzerine döküyoruz, pişiriyoruz.
Etli pırasa dolması tarifi, çoğu kişi tarafından tercih edilen bir tariftir ve çok lezzetlidir. Herkesin emeğine sağlık.

Dolma ve Sarma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler