Ara

Banduma Tarifi

Banduma Tarifi, Banduma Nasıl Yapılır? Kastamonu’nun eşsiz mutfağından tavuk ile yapabileceğiniz leziz bir yemek olan Banduma nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız hiç bekletmeden hemen malzemeleri paylaşalım.

Banduma Nasıl Yapılır?


Yemek tarifi isteyenlere çok özel bir tavuk yemeği tarifi vereceğiz. Kastamonu’nun eşsiz mutfağından tavuk ile yapabileceğiniz leziz bir yemek olan banduma tarifini sizlerle buluşturacağız. Evinizde kolayca yapabileceğiniz bu enfes yemek ile sofralarınıza eşsiz tatlar getirebilirsiniz. Banduma nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız hiç bekletmeden hemen malzemeleri paylaşalım.
 
Malzemeler:

2 adet tavuk göğsü
2 su bardağı tavuk suyu
Banduma özel yufkası
100 gr tereyağı
Karabiber
1 bardak dövülmüş ceviz

Banduma Yapılışı:


İlk olarak tavuk etlerini tencereye alıyoruz. Üzerine su koyup haşlıyoruz. Piştikten sonra suyunu süzüp kenara alıyoruz. Daha sonra tavuk parçalarını elimizle küçük küçük parçalıyoruz. Banduma yufkasını özel bir yufka olduğundan her yerde bulmanız zordur. Eğer bulamadıysanız normal yufkayı 3 parmak kalınlığında şeritler halinde keserek hazırlıyoruz. Ayrı bir tencerede tereyağını eritiyoruz. Geniş ve yuvarlak bir çelik bir tepsiye alıyoruz. Ayrı bir tencereye aldığımız tavuk sularını kaynatıyoruz. Kaynayan tavuk suyunun içerisine yufkalarımızı batırıyoruz. Batırdığımız yufkaları geri tepsiye yatırıyoruz. Bunu iki sıra üç katı yapıyoruz. Daha sonrada yufkalarımızı dik ve halka şeklinde diziyoruz. Tabi tavuk suyuna batırarak devam ediyoruz. Ara katlarına dövülmüş cevizlerimizi atıyoruz. Çok ağır olmasını istemiyorsanız yufkaların hepsini tek tek tereyağına batırmayabilirsiniz. En son sadece üzerine tüm tereyağını dökünüz. Bir de ceviz gezdirdiğiniz de sıcak servise hazır hale geliyor. Kastamonu da oldukça çok yapılan bu tarifi oranın yöresi hindi eti ile yapmakta isterseniz sizde aynı şekil hindi eti ile yapabilirsiniz. Banduma yemeği hazır, afiyet olsun. 

Et Yemekleri Tarifi

Yeni Tarifler Popüler Tarifler