Ara

Etli Lahana Sarması Tarifi

Etli Lahana Sarması Tarifi, Etli Lahana Sarması Nasıl Yapılır? Bu lezzeti sevenler, ‘‘etli lahana Sarması nasıl yapılır’’ merak ediyorlarsa aşağıda yazılı olan tarifimizi mutlaka denemeliler.

Etli Lahana Sarması Nasıl Yapılır?


Dolma tarifleri içerisinde, en çok yapılan etli lahana sarması tarifidir. Bu lezzeti sevenler, ‘‘etli lahana Sarması nasıl yapılır’’ merak ediyorlarsa aşağıda yazılı olan tarifimizi mutlaka denemeliler.

Etli Lahana Sarması Malzemeleri:

3 kuru soğan,
1 tane irice lahana,
1 çorba kaşığı biber salçası,
Kıyma (orta yağlı 350 gr. ),
3 tane domates,
4 çorba kaşığı mısırözü yağı,
Karabiber,
½ demet maydanoz,
Tuz,
1,5 bardak pirinç

Etli Lahana Sarması Pişirme Suyu Malzemesi:

8 adet sarımsak,
1 yemek kaşığı kuru nane
Yarım çorba kaşığı limon suyu

Sunum için:

Sarımsak (isteğe göre),
Tereyağı,
Yoğurt,
Pul biber


Etli Lahana Sarması Yapılışı:


İlk başta lahanamızı yıkıyoruz, daha sonra yapraklarını ayırıyoruz. Kalın damarlarını çıkarıyoruz. İçine su koyduğumuz tenceremizi ateşe alıp suyumuzu kaynatıyoruz. Lahana yapraklarını sarılacak şekle getirinceye kadar haşlıyoruz. Ve süzgecimizi alıp, lahanamızı soğutuyoruz.
Sarmamızın iç harcı için, ilk olarak soğanlarımızın kabuklarınızı çıkartıp, ince ince kıyıyoruz. Daha sonra, domateslerimizi suyun altında güzelce yıkayıp, kabuklarını soyduktan sonra minik küpler şeklinde doğruyoruz. Pirinçlerimizi önce yıkayıp, daha sonra süzüyoruz. Maydanozları saplarından ayırıp suya tutuyoruz. Ve ardından minik bir şekilde doğruyoruz.
Tarifimize; domates, soğan, maydanoz ve salça ekliyoruz. Sonra karabiber ve tuzumuzu da ekleyerek karıştırıyoruz. Yapraklarımızı sarılacak boyuta getirip, iç harcını da ekleyerek sarmaya başlıyoruz. Lahanaları sarma işlemini bitirdikten sonra tencereye düzgün bir şekilde yan yana koyuyoruz. Daha sonra lahana yapraklarına, ince olarak kıydığımız sarımsaklar ile limon suyumuzu ilave ediyoruz.
Sarma yüksekliğine kadar sıcak su ekliyoruz. Ve tencerenin içine oturacak bir kapak seçip tenceremizin üzerine koyarak, lahana suyu kaynayana kadar har ateşte, su kaynadıktan sonra ise ateşi kısarak pişiriyoruz.
Yaptığımız etli lahana sarması tarifinde servis yaparken limon tercih edebileceğiniz gibi isteyenler; tereyağı, pul biber ve yoğurt ilave de edebilir. 

Dolma ve Sarma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler