Ara

Anadolu Sini Baklavası Tarifi

Anadolu Sini Baklavası Tarifi, Anadolu Sini Baklavası Nasıl Yapılır? Baklava tarifi dendiğinde ilk akla gelen ve yapımı da oldukça basit olan Anadolu sini baklavası nasıl yapılır merak edenler için tarifine göz atmak gerekir.

Anadolu Sini Baklavası Nasıl Yapılır?


Baklava tarifi dendiğinde ilk akla gelen ve yapımı da oldukça basit olan Anadolu sini baklavası nasıl yapılır merak edenler için tarifine göz atmak gerekir.

Malzemeler:

Hamuru için :

Yarım kilo un
2 Adet yumurta
1 Çimdik tuz
2–3 damla limon suyu
Yarım su bardak su

Arasına serpmek için:

300 gr toz yeşil fıstık ya da ceviz

Şerbeti için:

4 Su bardağı su
4 Su bardağı şeker
1 Adet limon suyu
Hamurun dinlendirilme süresi 1 saat


Anadolu Sini Baklavası Yapılışı:


Anadolu sini baklavası tarifi yapılırken şerbeti için su ve şekeri kaynatınız. İçine yeterli miktarda limon suyunu katarak ateşten indiriniz. Şerbet hazırlanmış olacaktır. Bu şerbeti soğuması için bırakın.
Hamur için gerekli olan bütün malzemeleri robotta iyice karıştırarak hamur haline getirilir. Hamurun üzerine nemli bez örtülür ve bir saat dinlenmeye bırakılır. Bir saat bekledikten sonra hamur yumruk büyüklüğünde parçalara ayrılır. Koparılan parçaların üzerine nişasta serpiştirilerek baklava yapılacak tepsi büyüklüğünde açılır. Tepsi yağlanır ve ilk açılan yufka tepsiye yerleştirilir. Yerleştirdiğiniz yufkanın üstüne fıstık ya da ceviz serpiştirilir. Her yerleştirilen yufkadan sonra üzerine fıstık ya da ceviz serpiştirilerek hamurlar bitene kadar bu işlem devam eder. Baklava istenilen şekilde kesildikten sonra üzerine kızgın yağ gezdirilir. Önceden ısıtılmış fırına atılarak üzeri ve altı pembe hale gelene kadar pişirilir. Fırından çıktıktan sonra tepside bulunan yağ süzülür. Anadolu sini baklavası tarifinde olduğu gibi Daha sonra üzerine soğuk şerbet dökülür. Yarım saat dinlendikten sonra baklava servise hazır hale gelir.

Tatlı Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler