Ara

Karışık Turşu Tarifi

Karışık Turşu Tarifi, Karışık turşu nasıl yapılıyor diyorsanız, gelin beraber adım adım yapalım. Önce tüm sebzelerimizi yıkayalım. Malzemeleri istediğiniz boyutta kesebilir ya da bütün koyabilirsiniz.

Karışık Turşu Nasıl Yapılır?


Kış aylarında sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biridir. Karışık turşu tarifi aslında kolaydır. Çünkü ne bulursanız katıyorsunuz ve ortaya mükemmel bir turşu tarifi çıkıyor. Karışık turşu nasıl yapılıyor diyorsanız, gelin beraber adım adım yapalım.

Malzemeler:

1 tane küçük boy beyaz lahana
10 ya da 15 adet sivri biber
4 ya da 5 adet kırmızıbiber
10 tane turşuluk salatalık
3 tane havuç
1 tane küçük boy karnabahar
3 tane ham domates
Yarım su bardağı sarımsak
Yarım su bardağı nohut
1 tane limon

Turşu Suyunu Hazırlamak İçin:

1-2 çorba kaşığı limon tuzu
2 litre su
1 su bardağından bir parmak eksik salamura tuz
1,5 su bardağı üzüm sirkesi

Karışık Turşu Yapılışı:


Önce tüm sebzelerimizi yıkayalım. Malzemeleri istediğiniz boyutta kesebilir ya da bütün koyabilirsiniz. Bütün koyacağınız malzemeler için  (salatalık, biber gibi) bıçakla küçük delikler açalım. Bütün malzemeler hazır olduktan sonra limonumuzu da halka halka doğrayalım. Turşuyu yapacağımız kavanozun içine önce nohutları sonra sebzelerimizi ve her yere eşit dağılacak şekilde sarımsaklarımızı koyalım. Bu işlemi aşama aşama gerçekleştirirken kavanozun kenarlarına kestiğimiz limon dilimlerini yapıştıralım. Sıra geldi turşu suyuna bunun için de bir kaba limon tuzu, salamura tuzu, üzüm sirkesini, suyu koyun ve iyice karıştırın. Yaptığımız turşu suyu sebzelerini üzerini geçecek kadar olmalıdır. Bu karışımı kavanozun içine döküp ağzını sıkıca kapatın. Elde ettiğimiz bu turşu kavanozunu karanlık bir ortamda koyalım. Kesinlikle nemli olmayan bir ortam olmalı. Karışık turşu tarifimiz 30 gün sonra hazır hale gelecektir.

Turşu Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler