Ara

Bezelyeli İçli Köfte Tarifi

Bezelyeli İçli Köfte Tarifi, Bezelyeli İçli Köfte Nasıl Yapılır? Bezelyeli içli köfte nasıl yapılır hemen anlatalım. Öncelikli olarak soğanlara yer vermelisiniz. Soğanların ince ince kıyılması halinde sıvı yağda kavrulması gerekiyor.

Bezelyeli İçli Köfte Nasıl Yapılır?


Bezelyeli içli köfte tarifi her ne kadar uğraştırıcı gözükse de son derece lezzetli bir yemektir. Gereken malzemelerin temin edilmesi halinde ortaya bu eşsiz lezzeti çıkarabilirsiniz. Köfte tarifi adına içi ve dışı adına ayrı ayrı işçilikler gerekmektedir.

Malzemeler:

İnce Bulgur ( 2 su bardağı )
Yağsız kıyma ( 2 su bardağı )
4 adet yumurta
Un ( 1 çay bardağı )
Salça ( 1 büyük kaşık )
Tuz - Karabiber
 
İçi İçin;
 
Bezelye ( 1 su bardağı )
3 adet orta soğan
Domalık fıstık ( 3 büyük kaşık )
Kuş üzümü ( 2 büyük kaşık )
Tuz - Karabiber
 

Bezelyeli İçli Köfte Yapılışı:


Bezelyeli içli köfte nasıl yapılır hemen anlatalım. Öncelikli olarak soğanlara yer vermelisiniz. Soğanların ince ince kıyılması halinde sıvı yağda kavrulması gerekiyor. Pembeleşen soğanların üzerinde kıyma ile dolmalık fıstıkları ekleyebilirsiniz. Kıyma suyunu çekene kadar ateşte kalmalıdır. Bezelyelerin de haşlanmış olarak kuş üzümü ile birleştirilmesi söz konusudur. Bu birleşimi de kıyma içerisine ilave edebilirsiniz. Baharatlar olarak tuz ve karabiber ile de karışımı yaparak soğutmaya alabilirsiniz. Bulgur ile de işlem görmek için büyük kaba ihtiyacınız olacaktır. Bulgurun kabarması için 1 ile 2 bardak arası sıcak su eklemelisiniz. Burada bulgurun içerisinde salçanızı ve kıymanızı da ekleyebilirsiniz. Arkasından da yumurta ile un ilave etmelisiniz. Islak olacak şekilde bu karşımızı yoğurmalısınız. Burada bulgur parçalarına da ihtiyacınız olacaktır. Parçaları yuvarlayın ve ortasında çukurluk yaratın. Çukurluk içerisine de soğuyan karışımı ekleyerek kapatabilirsiniz. Bezelyeli içli köfte tarifi adına son olarak da pişirme işlemi yapmalısınız. Geniş bir tencerede su kaynatarak tuz koymalısınız. Hazırladığınız köfteleri maksimum 4 dakika olacak şekilde bu tuzlu suda haşlamalısınız. Haşlandıktan sonra çıkarın ve süzün. 3 yumurtayı karıştırın ve köfteleri önlü arkalı bu karışıma ekleyin. Kızgın yağda da buladığınız köfteleri kızartmalısınız. Afiyet olsun.

Köfte Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler