Ara

Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi

Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi, Harika rengi olan bu kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır ondan bahsedeceğim. Öncelikle lahanayı iyice yıkayalım ve sonra tek tek yapraklarını koparıp ince ince doğrayalım.

Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?


Turşu tarifleri neredeyse herkesin vazgeçilmez kış hazırlıklarından biridir. Yemeklerin yanına renk katacağınız bir diğer tarif, kırmızı lahana turşusu tarifidir. Harika rengi olan bu kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır ondan bahsedeceğim.

Malzemeler:

1 adet orta boy kırmızı lahana
İri tuz
1 tane küçük şişe sirke
4 / 5 kadar limon tuzu ve
Su

Kırmızı Lahana Turşusu Yapılışı:


Öncelikle lahanayı iyice yıkayalım ve sonra tek tek yapraklarını koparıp ince ince doğrayalım. Tabi ki turşunuzun kalın olmasını istiyorsanız biraz daha kalın doğrayabilirsiniz. Doğradığımız kırmızı lahanayı bir kaba alalım ve üzerine 1 tatlı kaşığından biraz az tuz döküp yumuşayana kadar iyice elinizle ovun. Kırmızı lahana yumuşadıktan sonra hazırladığınız turşu kavanozunun içine lahanaları koyalım.  Bunun üzerine de 4/5 limon tuzunu serpiştirelim.  Sonrasında 1 çay bardağı su ve 1 çay bardağı sirke koyarak bu işlemi kavanoz ağzına gelinceye kadar devam ettirelim. Kavanozun ağzını sıkıca kapattığımızdan emin olalım ve en iyi saklama yeri olan buzdolabına koyalım. Eğer buzdolabınızda yer yoksa serin güneş görmeyen bir yerde saklayabilirsiniz. Ancak biz buzdolabını tercih ediyoruz. 5-10 gün kadar bekletin ve sonrasında kırmızı lahana turşusu tarifi hazır hale gelecektir. Kırmızı lahana turşusunun suyuna rengi vermesini sağlayan madde içine attığımız limon tuzudur. Bu limon tuzu sayesinde mor bir turşu suyu elde etmiş olursunuz. Turşu suyu sevenler içinde biraz sulandırılarak içilmesi mümkündür.

Turşu Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler