Ara

Bulgurlu Köfte Tarifi

Bulgurlu Köfte Tarifi, Bulgurlu Köfte Nasıl Yapılır? Bulgurlu köfte nasıl yapılır denemek istiyorsanız ilk olarak bulgurları kabartmanız gerekiyor. Burada bulgurun şişmesi adına kaynar su dökmeli ve üstüne kapatmalısınız.

Bulgurlu Köfte Nasıl Yapılır?


Bulgurlu köfte tarifi köftesi ayrı sosu ayrı olarak ele alınmalıdır. Bu tarif adına ayrı ayrı malzemelere ve oluşumlara yer veriliyor. Malzemeleri almanız halinde köfte tarifi ile anında bu güzel lezzete ulaşabilirsiniz.

Malzemeler:

İnce Bulgur ( 1 su bardağı )
Kaynar su
Yumurta akı 1 tane
Sıvı yağ ( 1 yemek kaşığı )
Un ( 3 büyük kaşık )
Salça ( 2 büyük kaşık )
Tuz - Pulbiber - Karabiber
 
Sosu İçin;
 
Domates ( 4 tane )
Sarımsak ( 3 diş )
Tuz ve Biberiye
Maydanoz ( 1 tutam )
Sıvı Yağ
 

Bulgurlu Köfte Yapılışı:


Bulgurlu köfte nasıl yapılır denemek istiyorsanız ilk olarak bulgurları kabartmanız gerekiyor. Burada bulgurun şişmesi adına kaynar su dökmeli ve üstüne kapatmalısınız. Suyunu çektikten sonrada üzerinden svı yağ, salça ve yumurta akını ilave edebilirsiniz. En son olarak da baharatlarını eklemelisiniz. Köfteleri elleriniz ıslak olacak şekilde küçük küçük yuvarlayabilirsiniz. Bu yuvarlağın ortasına da bir kere bastırmanız gerekmektedir. Kaynayan suya bu köfteleri atarak pişmesi beklemelisiniz. Bulgurlu köfte tarifi için son olarak domates sosuna yer vermelisiniz. Rendelediğiniz domatesleri zeytinyağı ile kavurmalısınız. Sarımsal ve biberiyeyi de eklemelisiniz. Tuz ya da baharatlardan istediğinizi domates suyunu çekene kadar ilave etmelisiniz. Suyun çekilmesi halinde de minik doğranmış maydanozu eklemelisiniz. Köftelerin üzerine bu sosu dökmelisiniz. Köfteleri ise dağıtmadan sosu yedirmelisiniz. Domates soslu olarak ele alına köfteler son derece hafif olmaktadır. Burada baharatlarını çok fazla kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

Köfte Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler