Ara

Akıtmalı Köfte Tarifi

Akıtmalı Köfte Tarifi, Akıtmalı Köfte Nasıl Yapılır? Akıtmalı köfte nasıl yapılır cevabı adına öncelikli olarak geniş bir kaba kırmızı biber, tuz, karabiber, yağsız kıymanız ve 500 gram simit ilave etmelisiniz.

Akıtmalı Köfte Nasıl Yapılır?


Akıtmalı köfte tarifi Gaziantep'te sıklıkla tercih edilen lezzetli yemeklerden birisidir. Normal köfte tarifine göre sulu olarak hazırlandığını göreceksiniz. Bu sebepten dolayı suyu ve köfte yapımı daha ayrıntılıdır.

Malzemeler:

Köfte İçi İçin:
Az yağlı 250 Gram kıyma
1 tatlı kaşığı kırmızıbiber, tuz, karabiber
2 orta boy soğan
 
Köfte İçin;
 
500 Gram Kıyma
500 Gram Simit (Köftelik bulgur)
Kırmızıbiber ( 2 tatlı kaşığı )
1 tatlı kaşığı tuz ve karabiber
 
Suyu İçin;
 
Tavuk ya da kuşbaşı et ( 500 Gram )
Yarım su bardağı nohut
Yarım limon
Domates salçası ( 1 yemek kaşığı )
Biber salçası
Nane ( 1 tatlı kaşığı )
Tereyağı ve Su
 

Akıtmalı Köfte Yapılışı:


Akıtmalı köfte nasıl yapılır cevabı adına öncelikli olarak geniş bir kaba kırmızı biber, tuz, karabiber, yağsız kıymanız ve 500 gram simit ilave etmelisiniz. Soğanınızı ince ince kıymanız halinde de bu karşıma ekleyebilirsiniz. Tüm bu malzemeleri birkaç dakika harmanlamalısınız. İçi adına ele alınan malzemeler için bir başka kabın içerisinde kızartılmaktadır. Buradan malzemenin iyice kavrulmuş olması gerekiyor. Yoğurduğunuz köftenin de avuç için büyüklüğünde yuvarlanması gerekmektedir. Bu malzemenin içine oyarak kavurduğunuz içi ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra da açıklık kalmayacak şekilde yuvarlamalı ve kapatmalısınız. Akıtmaların yanı sıra kalan malzemeler üzerinden de küçük köfteler yuvarlamalısınız. Tüm köfteleri ve akıtmaları ise buhar üzerinden haşlamanız gerekiyor. Tavuk veya et parçaları üzerinden de suyunu ele almalısınız. Limon ve tuzun yanı sıra nohutu da eklemelisiniz. Bu karışımda da kaynaması halinde köfteleri suya atabilirsiniz. Tüm malzemelerin kaynaması halinde de akıtmalı köfte tarifi son bulmuş olacaktır. Sıcak olarak yenilmesi tavsiye edilir.

Köfte Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler