Ara

Cevizli Üzümlü Kek Tarifi

Cevizli Üzümlü Kek Tarifi, Cevizli Üzümlü Kek Nasıl Yapılır? Cevizinin ve üzümünün bol olması da kekimize ayrı bir güzellik veriyor. Cevizli üzümlü kek nasıl yapılır benim gibi merak eden varsa hep birlikte yapalım.

Cevizli Üzümlü Kek Nasıl Yapılır?


Kek tarifleri içerisinde birbirine en çok yakışan malzemeler içerisinde sanırım ceviz ve üzüm geliyor. Birde yanında çay varsa yemeye doyamıyorum. Cevizli üzümlü kek tarifi dendiği zaman cevizinin ve üzümünün bol olması da kekimize ayrı bir güzellik veriyor. Cevizli üzümlü kek nasıl yapılır benim gibi merak eden varsa hep birlikte yapalım.

Cevizli Üzümlü Kek Malzemeleri:

3 adet yumurta
1 bardak süt
1,5 bardak şeker
1 bardak ayçiçeği yağı
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
3 bardak un
1 limon kabuğu rendesi
1 bardak ceviz içi
1 bardak kuru üzüm


Cevizli Üzümlü Kek Yapılışı:


İlk önce çırpma kabımızı ayarlamak ile işimize başlayalım. 3 yumurtamızı kıralım. İçerisine şekerimizi katalım. Şekerimiz iyice eriyip de karışım köpürünceye kadar çırpmaya devam edelim. İstediğimiz kıvama gelince içerisine sütümüzü, limon kabuğumuzun rendesini ve vanilyamızı da katalım. Güzelce çırpalım. En sonra un ve kabartma tozumuzu da ilave ederek çırpmaya devam edelim. Kabartma tozu ilave edildikten sonra fazla çırpmak doğru değildir. Hamurumuzun kabarmasını önler. Kek kalıbımızı hazır edelim. Bunu için kalıbımızın dibini yağlayalım. İçerisine hazırladığımız hamurumuzu dökelim. Üzerine ceviz içlerini ve kuru üzümleri güzelce dizelim. (Eğer ki üzüm ve ceviz içlerini kek içerisinde seven kişiler varsa üzümleri unlayarak keke tahta kaşıkla karıştırabilirler. Böylece üzümlerin dibe çökmesi engellenmiş olur.) önceden ısıttığımız fırınımıza kalıbımızı yerleştirelim. Böylece yarım saat kadar pişirelim. Bir bıçak yardımı ile pişip pişmediğini anlamaya çalışalım. Pişti ise fırından çıkararak ters çevirip kalıbı alalım. Soğuduktan sonra dilimleyerek servis yapalım. Cevizli üzümlü kek tarifimizi de öğrenmiş olduk. Yapanların becerisine sağlık…

Kek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler