Ara

Cevizli Çaylı Kek Tarifi

Cevizli Çaylı Kek Tarifi, Cevizli Çaylı Kek Nasıl Yapılır? Annelerimizden bize kalan mirastır diyebilirim, çaylı kek tariflerini. Birlikte bizde deneyelim cevizli çaylı kek nasıl yapılırmış?

Cevizli Çaylı Kek Nasıl Yapılır?


Annelerimizden bize kalan mirastır diyebilirim, çaylı kek tariflerini… Fırını olmayanlar bazen cevizli çaylı kek tariflerini eski tip düdüklülerde yaparlardı. Bu nedenle de manevi değeri çok büyük olan bir lezzettir benim için bu kekler. Birlikte bizde deneyelim cevizli çaylı kek nasıl yapılırmış?

Cevizli Çaylı Kek İçin Malzemeler:

3 adet yumurta
1 bardak ayçiçeği yağı
1,5 bardak kadar şeker
1 su bardağı kadar süzülerek soğutulmuş demlenmiş çay
3 bardak un
Yarım çorba kaşığı tarçın
1 paket kabartma tozu
1 su bardağına yakın içi çıkarılmış ve dövülmüş ceviz


Cevizli Çaylı Kek Yapılışı:


İlk önce fırınımızı ısıtmakla işimize ballayalım. Çünkü kekimizi önceden ısıtılmış fırına atmamız gerekiyor. Çırpma kabımızı ayarladıktan sonra içine yumurta ve şekerimizi ilave ederek güzelce çırpıyoruz. Bu işlemin şeker eriyinceye kadar devam etmesi gerekiyor. Şekerler eriyip de karışım iyice kabarıp köpük olunca yağımızı ve çayımızı da ilave ediyoruz. Tekrar çırpmaya devam ediyoruz. Ayrı bir kap içerisinde unumuzu, tarçınımızı, kabartma tozumuzu ve kabukları çıkarılarak dövülmüş cevizimizi güzelce karıştırıyoruz. Daha sonra hazırladığımız çaylı karışımı ve unlu karışımı tahta bir kaşık yardımı ile karıştırıyoruz. Kek kalıbımızı güzelce yağladıktan sonra bu hazırladığımız hamurumuzu da içerisine döküyoruz. Yaklaşık yarım saat kadar pişiriyoruz. Kekimizin piştiğini anlamak için kekimizin orta kısmına bıçak sokarak hamurun yapışıp yapışmadığına bakıyoruz.  Hamur yapışmadı ise cevizli çaylı kek tarifimiz olmuş demektir. Herkesin eline sağlık.

Kek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler