Ara

Ayva Dolması Tarifi

Ayva Dolması Tarifi, Ayva Dolması Nasıl Yapılır? Bazı insanlar farklı lezzetleri tatmak ister. Ayva dolması nasıl yapılır merak edenler için tarifini vereceğiz. Ayva dolması tarifi ile ideal bir farklılık yaratacaksınız.

Ayva Dolması Nasıl Yapılır?


Her yörenin kendine özgü dolma tarifleri bulunmaktadır. Fakat içlerinde farklı olan, yemeye pek alışmadığımız lezzetlerde var. Ayva dolması tarifi gibi… Bazı insanlar damak lezzetlerini değiştiremezken, bazıları ise farklı lezzetleri tatmak ister. Ayva dolması nasıl yapılır merak edenler için tarifini vereceğiz. Ayva dolması tarifi ile ideal bir farklılık yaratacaksınız.

Ayva Dolması İçin Malzemeler:

8 tane kadar küçük boy ayva
3 yemek kaşığı tereyağı
Yarım çay bardağı pirinç
Yarım çay bardağı kadar pekmez ya da şeker
250 gr kıyma
1 çorba kaşığı kişniş
1,5 tatlı kaşığı kadar tuz


Ayva Dolması Yapılışı:


Ayvaların dışında tüylenme varsa bunu bir bezle silerek alabiliriz. Ayvanın tepe kısmının kesilip, çekirdek yataklarının dolma bıçağı ile ya da oyacağı ile alınması gerekir. Daha sonra kaşık yardımı ile ayvanın içinin biraz daha oyulması gerekir. İçi oyulan ayvaları limonlu suya alarak kararması engellenir. Pirincimizi sıcak suda 30 dakika kadar ıslatalım. Kıymayı başka bir tavada suyunu çekene kadar kavuralım. Kavurduğumuz kıymanın içine yağın yarısı kadarını koyarak biraz daha kavuralım. Pirincin suyunu süzelim. Kıymaya karıştıralım. Tuz ve kişniş ilave edelim. Hazırladığımız iç harcını ayvaların içerisine dolduralım. Doldurduğumuz ayvaları, tencereye dik olarak dizdikten sonra ayvaların üzerlerine kalan yağdan parçalar koyalım. Ayvaların üstüne çıkacak kadar su ekleyelim.-1 saat kadar pişirelim ve ayvaların yumuşamasını bekleyelim. Sıcak olarak kalan suda üstlerine döküldükten sonra ayva dolması tarifimiz hazır olduğu için servise geçilebilir.

Dolma ve Sarma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler