Ara

Çemen Tarifi

Çemen Tarifi, Çemen Nasıl Yapılır? Çemenler kahvaltıların vazgeçilmezidir. Çemen nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyuyorum. İşte çemen tarifi.

Çemen Nasıl Yapılır?


Hatay kahvaltısı sevmeyen yoktur. Hatay kahvaltısı da değişik baharatlı soslarıyla, kahvaltılık karışımlarıyla meşhurdur. Bu kahvaltılık soslardan birisi de çemendir. Çemenin pek çok türü vardır bu yüzden internette pek çok çemen tarifi görebilirsiniz. Çemen tarifleri oldukça revaçta olduğu için biz de sizler için bu yazıyı hazırladık. Çemenler kahvaltıların vazgeçilmezidir. Çemen nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyuyorum. İşte çemen tarifi.

Malzemeler:

6 yemek kaşığı domates salçası (Ev yapımı olması makbuldür)
4 yemek kaşığı biber salçası
8 diş sarımsak
5 su bardağı zeytinyağı
2 su bardağı ölçüsünde ezilmiş ceviz
Aktarlarda satılan çemen tozu
Bir çay kaşığı ölçüsünde su
2 çay kaşığı ölçüsünde:
Nane, kekik, pulbiber, karabiber, kimyon
Ve içine daha istediğiniz baharatlar

Çemen Yapılışı:


Önce geniş bir kap almanızı tavsiye ediyorum önünüze. Çünkü bütün karışımı karıştırırken geniş bir alana ihtiyacınız olacak. Önce kabınıza 6 yemek kaşığı domates salçasını döküyorsunuz. Onun üzerine 4 yemek kaşığı biber salçası, tadını sağlamanızda yeterli olacaktır. Asıl malzemeyi salça oluşturuyor çünkü. Salçanızın üzerine ince ince dövdüğünüz sarımsakları hafif bir su ile dökmeniz gerekecektir. Salçaların kıvama gelmesi için onların üzerine de 5 su bardağı zeytinyağı döküyorsunuz. Zeytinyağını salçaya iyice yedirdikten sonra üzerine dövdüğünüz iki su bardağı kadar cevizi döküyorsunuz. Daha sonra isterseniz çemen tozu, isterseniz evinizdeki baharatlardan çemen karışımına döküyorsunuz. Baharat olarak nane, kekik, pul biber, karabiber, kimyon gibi baharatlar kullanabilirsiniz. Artık çemeniniz hazır. Afiyet olsun.

Salata Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler