Ara

Bamya Çorbası Tarifi

Bamya Çorbası Tarifi, Bamya Çorbası Nasıl Yapılır? Bamya çorbası Konya yöresine ait bir lezzettir. Bamya çorbası nasıl yapılır diye merak ediyorsanız verdiğimiz tarifi detaylı olarak uygulayabilirsiniz.

Bamya Çorbası Nasıl Yapılır?


Bamya çorbası Konya yöresine ait bir lezzettir. Bu yemeğin de düşkünleri oldukça çoktur. Çorba tarifleri arasında lezzet yönünden oldukça güzel bir lezzete sahiptir. Bamya çorba tarifi, kuru sebze ile hazırlanan bir tariftir. Yapılış yönünden biraz daha diğer yörelerden farklıdır. Hafif ekşimsi verdiği tadı ise çorbaya farklı bir lezzet sunmaktadır. Bamya çorbası nasıl yapılır diye merak ediyorsanız verdiğimiz tarifi detaylı olarak uygulayabilirsiniz.

Bamya Çorbası Malzemeleri:

Yarım su bardağı kurutulmuş çiçek bamya
Yarım adet dilimlenmiş limon
3 bardak su
1 bardak koyun eti
1 kaşık tereyağı
2 tane soğan
1 kaşık domates salçası ya da 3 adet domates
5 bardak et suyu ya da su
 İki çay kaşığı kadar tuz
Yarım limon suyu

Bamya Çorbası Yapılışı:


İlk başta kuru bamyaları yıkarız. Yıkama işleminde üzerinde bulunan tüylerin dökülmesi için bamyaların kalburda ya da bez arasında yıkanması daha iyi olur. Üç ya da dört dilim limon ile suyun içine atılan bamyalar yarı olarak haşlanır. Bu bamyaların fazla haşlanmaması gerektiği anlamına gelmektedir. İpi çekilir. Diğer taraftan tencere konan etler yağda kavrulur ve suyunu salar. Suyunu tam olarak çekene kadar arada karıştırarak kavururuz. Daha sonra sade yağ ve ince doğranmış soğan ilave edilerek kavurma işlemine devam ederiz. Soğanların rengi değişene kadar devam eden bu işlem sonrasında salça ilavesi yaparız. Su ilave ederiz. Etlerin pişmesine kadar kaynatırız. Daha sonra etlerin pişmesi ile toplamda 5 su bardağı su tamamlanması için su ilavesi yaparız. Haşlanmış bamyaları, limon suyu ile tekrar et suyuna ilave edilerek pişmeye bırakırız. Bamyalar yarım saat kadar pişirilir. Piştiğine kesin emin olunduktan sonra servis tabağında sunuma hazırlarız. Böylece Konya mutfağının en güzel çorbalarından biri olan bamya çorbası tarifini de vermiş olduk. Leziz sofralar dileriz.

Çorba Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler