Ara

Siyah Mantar Sosu Tarifi

Siyah Mantar Sosu Tarifi, Siyah mantar sosu nasıl yapılır, malzemeler neler ve bu malzemeler ne şekilde kullanılır, aşağıda detayları sizinle paylaşalım ve siz de sevdikleriniz ile bu özel sosu paylaşın.

Siyah Mantar Sosu Nasıl Yapılır?


Sos tarifi ile alakalı sosu kullanacağınız yemeğe göre farklı özelliklere sahip açıklamalar görebilirsiniz. Mantar sosları özeldir. Bu sebeple bu sosların yapımına dikkat etmek gerekir. Siyah mantar sosu nasıl yapılır, malzemeler neler ve bu malzemeler ne şekilde kullanılır, aşağıda detayları sizinle paylaşalım ve siz de sevdikleriniz ile bu özel sosu paylaşın.
 
Malzemeler:
 
1 adet küçük soğan, piyazlanarak kesilmeli
1 çorba kaşığı yağ
50 gr tereyağı
2 kahve fincanı mader şarabı
25 gram ince kıyılmış mantar
1 kilo dana salçası
Yarım su bardağı beyaz şarap
 

Siyah Mantar Sosu Yapılışı:


Siyah mantar sosu tarifinde öncelikle küçük bir tencere alalım. Yağı bu tencerede kızartalım ve soğanı da bu yağ içine ekleyelim. Bir kere karıştırdıktan sonra beyaz şarabı ekleyelim. Ardından salça ekleyerek, karıştıralım ve süzelim. Mantarı güzelce yıkayıp silelim ve ince bir şekilde kıyalım. Bu mantarı mader şarabı ile birlikte bir kez kaynatıp sosun içine ekleyelim. Tereyağını da çiğ olarak ilave edelim. Son bir kez karıştıralım. Daha sonra ağzını kapatalım ve benmaride saklayalım. Sunumu istediğimiz zaman yapabiliriz.
 
Siyah mantar sosu tarifi yapımı gayet kolaydır. Sadece mantarları ayıklamak biraz zaman alabilir. Bunun dışında bu özel tarifi bilhassa özel zamanlarınızda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Misafirleriniz için ayrıcalıklı bir sos olacaktır. Elbette sosun sunumu da önemli olacağı için sunumu yemeğinize göre yapmalısınız.

Sos Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler