Ara

Bademli Antep Fıstıklı İç Pilav Tarifi

Bademli Antep Fıstıklı İç Pilav Tarifi, Bademli Antep Fıstıklı İç Pilav Nasıl Yapılır? Bakalım bu muhteşem lezzet olan bademli Antep fıstıklı iç pilav nasıl yapılır?

Bademli Antep Fıstıklı İç Pilav Nasıl Yapılır?


Pilav tarifi ararken şehriyeli mi, patlıcanlı mı… olsa değişiklik olur diye düşünen ev hanımlarına damaklarınızın alışık olmadığı ancak bir alıştı mı da bırakamayacağınız bir lezzet sunmak için buradayız; bademli Antep fıstıklı iç pilav tarifi. Bakalım bu muhteşem lezzet olan bademli Antep fıstıklı iç pilav nasıl yapılır?

Malzemeler:

2 su bardağı pirinç
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 adet soğan
4 yemek kaşığı Antep fıstığı
6 yemek kaşığı badem
2,5 su bardağı tavuk suyu ya da sıcak su
1 tatlı kaşığı toz şeker
3 yemek kaşığı kuş üzümü
1 yemek kaşığı yeni bahar
¾ demet dereotu
Tuz-karabiber
 

Bademli Antep Fıstıklı İç Pilav Yapılışı:


Pirinci nişastası akana kadar ılık ve tuzlu suda bekletip ardından 5-6 kere yıkayıp süzülmesi için süzgeçle birlikte bir köşede bırakın. Bu arada soğanları soyup yemeklik şekilde ince ince kıyın. Bununla birlikte dereotunu da aynı incelikte soyun.  Fıstık ve bademi yaklaşık 5 dakika kaynatıp suyunu süzün ve kabuklarını soyun. Bir tencereye tarifte yer alan zeytinyağını koyup kızdırın, kızdıktan sonra soğanı ve bademi ekleyin, her ikisinin de rengi değişene kadar kavurun. Bu karışıma pirinci ekleyin ve yaklaşık 5-6 dakika kadar karıştırın. Bu arada bademli Antep fıstıklı iç pilavın asıl malzemelerini oluşturan tuz, karabiber, şeker, fıstık ve kuru üzümü bir kapta karıştırıp su ile birlikte yavaş yavaş ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp yaklaşık yirmi dakika pişirin.

Pilav Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler