Ara

Ciğerli Köfte Tarifi

Ciğerli Köfte Tarifi, Ciğerli Köfte Nasıl Yapılır? Ciğerli köfte nasıl yapılır hemen anlatalım. İlk olarak köfte yapımı sırasında ele alınan ciğerin sinirlerini ayıklamanız gerekmektedir.

Ciğerli Köfte Nasıl Yapılır?


Ciğerli köfte tarifi için kıymanın yanı sıra ciğere de yer vermelisiniz. Klasik köfte tarifi gibi yoğurma işlemlerine ve çeşitli baharatlara sahip olduğunu göreceksiniz. Yapımı kolay olan bu köftenin yanında pilav ya da salata bulundurabilirsiniz. Köfte için malzemeler ise;

Malzemeler:

Dana Ciğeri ( 250 gram )
Kıyma ( 2 büyük kaşık )
Bayat ekmek ( 2 dilim içi )
Yarım demet maydanoz
Yarım demet dereotu
Kekik ( 1 tatlı kaşığı )
Un ( 1 büyük kaşık )
Yumurta sarısı 1 adet
Soğan ( 1 adet )
 

Ciğerli Köfte Yapılışı:


Ciğerli köfte nasıl yapılır hemen anlatalım. İlk olarak köfte yapımı sırasında ele alınan ciğerin sinirlerini ayıklamanız gerekmektedir. Bu işlem sonucunda da rondodan geçirebilirsiniz. İnce hale gelen ciğerin üzerine de kıymanızı ve ekmek içinizi ekleyebilirsiniz. Yumurta sarısını ve tuzu da bu karışıma ilave edebilirsiniz. Dereotu ile maydanozunda ince olması halinde karşımıza eklenmesi söz konusudur. Son olarak da kekik ekleyerek karışımı tamamlarsınız. Bu karışımın tüm malzemeler üzerinden iyice yoğurulması gerekiyor. Özellikle karışımdaki malzemelerin tam olarak birbirine geçmesi adıan birkaç dakika yoğurmalısınız. Arkasından da köftelerinizi istediğiniz ölçüde yuvarlak yapabilirsiniz. Ciğerli köfte tarifi sonunda ise şekillendirdiğiniz köfteleri una bulamalısınız. Dağılmaması adına unlama işleminde de titiz davranmalısınız. Kızgın yağ üzerinden köftelerini ele alabilirsiniz. Sıcak olarak çıkardığınız köftelerin de yağını peçete yardımı ile alabilirsiniz. Geniş bir kaba kağıt peçete sermelisiniz. Üzerine de yağda kızarttığınız köfteleri koyabilirsiniz. Afiyet olsun.

Köfte Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler