Ara

Çaylı Kek Tarifi

Çaylı Kek Tarifi, Çaylı Kek Nasıl Yapılır? Kek tarifleri içerisinde yer alan çaylı kek tarifimiz, sadeliği ve hafif tatları sevenler için ideal bir lezzettir. Gelin birlikte çaylı kek nasıl yapılır öğrenelim.

Çaylı Kek Nasıl Yapılır?


Kek tarifleri içerisinde yer alan çaylı kek tarifimiz, sadeliği ve hafif tatları sevenler için ideal bir lezzettir. Gelin birlikte çaylı kek nasıl yapılır öğrenelim.

Çaylı Kek İçin Malzemeler:

3 yumurta
1,5 bardak şeker
1 çay bardağı sıvı yağ
1 bardak soğumuş çay demi
1 su bardağından bir parmak eksik un
2 çorba kaşığı kakao
Yarım çay bardağı ceviz içi (ezilmiş)
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
Pudra şekeri (üzeri için gerekli)


Çaylı Kek Yapılışı:


İlk önce yumurtalarımızı ve şekerimizi çırpalım. Şeker iyice erimeli ve köpük köpük olmalı. Güzelce çırptıktan sonra çay demimizi ve sıvı yağımızı da ilave ederek tekrar karıştırmaya devam edelim. Kakao ve vanilyamızı da ilave ederek çırpma işlemine devam edelim. En sonunda unumuzu ve kabartma tozumuzu da ilave ederek boza kıvamında bir hamur elde edene kadar çırpalım. Daha sonra hamurun içerisine atacağımız cevizlerimizi iri taneli olarak ezelim. Hamurumuza karıştırırken tahta kaşık kullanalım. Diğer tarafta ise kek kalıbımızı yağlayalım. Hazırladığımız hamurumuzu kek kalıbımıza dökelim. Fırınımızı 180 derecede önceden ısıtalım. Isıttığımız fırınımıza attığımız kekimizi yaklaşık yarım saat kadar açmadan pişirelim. Yarım saat sonra bıçak yardımı ile hamurun pişip pişmediğine bakalım. Hamur bıçağa yapışmıyorsa pişmiş demektir. Kalıbımızı fırından çıkararak büyükçe bir servis tabağına ters çeviriyoruz. Kalıbı kaldırdıktan sonra iyice soğumasını bekleyerek çaylı kek tarifimizi servise sunuyoruz.

Kek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler