Ara

Biberiyeli Kuzu Budu Sarması Tarifi

Biberiyeli Kuzu Budu Sarması Tarifi, Biberiyeli Kuzu Budu Sarması Nasıl Yapılır? Biberiyeli kuzu budu sarması nasıl yapılır merak edenler için hemen tarifini verelim. Etli yemeklere bayılanlar için vazgeçilmez bir tat olarak aklınıza kazınacağından emin olabilirsiniz.

Biberiyeli Kuzu Budu Sarması Nasıl Yapılır?


Kuzu budu sarması zor gözükse de evde yapabileceğiniz kadar kolay bir tariftir. Biberiyeli kuzu budu sarması tarifi görünüşü kadar tadı da sizi büyüleyecek yemekler arasındadır. Etli yemeklere bayılanlar için vazgeçilmez bir tat olarak aklınıza kazınacağından emin olabilirsiniz. Biberiyeli kuzu budu sarması nasıl yapılır merak edenler için hemen tarifini verelim.
 
Malzemeler:

1 adet kuzu budu
1 tatlı kaşığı biberiye
1 adet soğan
1 kahve fincanı mısırözü yağı
1 çay bardağı iri çekilmiş ceviz içi
3 adet haşlanmış havuç
Tuz
Karabiber

Bağlamak için:

Pamuk ipliği

Sosu için:

1 kahve fincanı mısırözü yağı
3 diş sarımsak
1 çorba kaşığı salça
1 kahve fincanı sirke
1 çay bardağı su
Yeteri kadar tuz
Karabiber

Biberiyeli Kuzu Budu Sarması Yapılışı:


Kuzu budunu kemiğinden sıyırıp, bütün olarak açın. 1 adet sağanınızı rendeleyin. Tuz, karabiber, 1 tatlı kaşığı biberiye ve 1 kahve fincanı mısırözü yağı karıştırıp kemiklerinden ayırdığınız etin üzerine sürün. Daha sonra etinizin üzerine bıçak yardımı ile çentikler atın. Etinizin bir kenarına ceviz içini ve dilimlenmiş havucu koyun. Ardından rulo şeklinde sarın. Daha sonra pamuk ipliği ile her yerinden sıkıca bağlayın. Hafif yağlı tencerede 4-5 dakika ön pişirme yapın. Sürekli çevirerek rulo halindeki eti hafif kızartın. Bu arada pişirme sosu için tavaya mısırözü yağını alın. Salça, dövülmüş sarımsak, 1 kahve fincanı sirke, su, tuz, karabiber ilave edip bir süre kaynatın. Kuzu rulosunu yağlanmış bir fırın tepsisine alın. Hazırladığınız sosu üzerine gezdirin. Kızgın fırında yaklaşık 90 dakika tutun. Et pişerken kurumaması için sosundan kaşıkla alıp üzerinde gezdirin. Biberiyeli kuzu buzu sarmasını dilimleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Et Yemekleri Tarifi

Yeni Tarifler Popüler Tarifler