Ara

Balık Turşusu Tarifi

Balık Turşusu Tarifi, Balık turşusu nasıl yapılır diye sorulacak olursa bunun için aşağıdaki tarifi okumanız yeterli olacaktır. Öncelikle balıkların filetosu çıkartılır. Bundan sonra temizlenmiş olan balıklar iyice tuzlanır.

Balık Turşusu Nasıl Yapılır?


Balık turşusu nasıl yapılır diye sorulacak olursa bunun için aşağıdaki tarifi okumanız yeterli olacaktır.

Malzemeler:

Bir kilo gram kadar balık
İsteğe bağlı olarak beş, altı diş sarımsak
Bir miktar karabiber
Bir iki adet karanfil
Bir kaç adet limon yaprağı
Üç adet limon
Üç çay kaşığı tuz
Bir miktar su

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

Her balık, balık turşusu için kullanılmaz. Bunun için hamsi, lüfer, kolyoz, kılıç gibi balık türleri balık turşusu için uygundur.

Balık Turşusu Yapılışı:


Balık turşusu tarifi ile yapımına başlanacak olan turşuda öncelikle balıkların filetosu çıkartılır. Bundan sonra temizlenmiş olan balıklar iyice tuzlanır. Bundan sonra balıklar tuzlanan kapta bir gün boyunca bekletilir. Bu şekilde balıklar tuzu tam olarak içine çekecek ve bu durumda turşuluk bir hale bürünecektir. Bir gün bekletildikten sonra balıklar iyice yıkanır ve üzerinde kalan tuzlardan arındırılır. Bundan sonra balık turşusu tarifi gereğince geniş bir kap alınarak içine limon yaprakları serilir. Yaprakların üzerine bir miktar karabiber atılır. Daha sonra küçük kıyılmış veya dövülmüş sarımsaklar yaprakların üzerine atılır. Bundan sonra da bir gün bekletilmiş balıklar yaprakların üzerine düzgün bir şekilde dizilir. Turşu tarifi ile yapılan balık turşusunda bundan sonra bir litre suya tuz atarak karıştırılır. Bundan sonra bir limonu bu suyun içine sıkın. Hazırlanan bu karışım balıkların üzerine dökülür. İki gün içinde balık turşunuz hazır hale gelecektir. Afiyet olsun.

Turşu Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler