Ara

Fıstık Ezmeli Kurabiye Tarifi

Fıstık Ezmeli Kurabiye Tarifi, Fıstık Ezmeli Kurabiye Nasıl Yapılır? Fıstık ezmeli kurabiye nasıl yapılır denemek istiyorsanız esmer şeker ile hazırlamanız daha doğru olacaktır.

Fıstık Ezmeli Kurabiye Nasıl Yapılır?


Özellikle marifetli ev hanımlarının tercih ettiği bu kurabiye için belli başlı püf noktalarına da yer verildiğini göreceksiniz. Kurabiye tarifi adına özellikle esmer şekere yer vermelisiniz. Fıstık ezmeli kurabiye nasıl yapılır denemek istiyorsanız esmer şeker ile hazırlamanız daha doğru olacaktır.

Malzemeler:

Tereyağı ( oda sıcaklığında yarım bardak kadar )
Fıstık ezmesi ( 1 büyük bardak )
Esmer şeker ( 1 bardak )
Yumurta 1 adet
Kabartma tozu ( 1 çay kaşığı )
Un ( 1 - 2 su bardağı kadar )
 

Fıstık Ezmeli Kurabiye Yapılışı:


Fıstık ezmeli kurabiye tarifi olarak bu malzemeleri kullanmanız halinde 24 tane kurabiye yapabilirsiniz. Malzemelerin tümünü ele alarak çırpmaya başlamalısınız. Nitekim unu ilk etapta dökmemelisiniz. İlk önce tüm karışımı yapmalı ve en son un ilave edilir. İlave ederken de hepsini birden dökmemelisiniz. Yavaş yavaş eklemek daha doğru olacaktır. Unu kattıktan sonra da spatula ile karıştırabilirsiniz. Hazırladıktan sonra da buzlukta bir süre bekletmeniz faydalı olacaktır. Maksimum 30 dakika kadar bekleterek daha lezzetli olmasının sağlayabilirsiniz. Fırın içerisinde pişirilmeden önce ısıtma işlemi yapmalısınız. 160 derece olarak ayarlamanız yeterlidir. Yağlı kağıt ya da tepsi üzerine kurabiyeleri ekleyebilirsiniz. Biraz büyük parçalar şeklinde ele alarak şekil verebilirsiniz. Fıstık ezmeli kurabiye tarifi adına hafif bastırmanız ve tam olarak yuvarlak olmamasını sağlamanız gerekiyor. Çatal ile de şekil verebilirsiniz. Diziminde de birbirinden uzak olması daha iyi olacaktır. Yaklaşık olarak 20 - 25 dakika pişmesini sağlayın. Çok katı olmamalı ve yumuşak hale gelene kadar fırın içerisinde kalmalıdır. Sonrasında da servis etmeden tepsi içinde soğutmaya bırakın. Afiyet olsun.

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler