Ara

Balkabağı Çorbası Tarifi

Balkabağı Çorbası Tarifi, Balkabağı Çorbası Nasıl Yapılır? farklı bir lezzet aynı zamanda özel bir çorba tarifidir. Bu nedenle balkabağı çorbası nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bizimle birlikte yapmanızı önerebiliriz.

Balkabağı Çorbası Nasıl Yapılır?


Türkiye’ye özel birçok çorba tarifleri bulunuyor. Bunlardan balkabağı çorba tarifi ise farklı bir lezzet aynı zamanda özel bir çorba tarifidir. Her yemek kadar uğraştırıcı fakat her çorbadan çok daha farklı bir lezzettir. Bu nedenle balkabağı çorbası nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bizimle birlikte yapmanızı önerebiliriz.

Malzemeler:

Yarım kilo kadar bal kabağı
3 kaşık kadar un(çorba kaşığı)
2 kaşık margarin ya da bir fincan sıvıyağ(çorba kaşığı)
1 tane küçük soğan
İki çay kaşığı tuz
Yarım tatlı kaşığı karabiber

Terbiyesi için:

Yarım limonun suyu
2 kaşık un(çorba kaşığı)
1 bardak su(su bardağı)

Balkabağı Çorbası Yapılışı:


Bu çorbayı yaparken, kullanılacak balkabaklarının sert olmasına dikkat etmek gerekir. Çorbanın yapılışı için balkabaklarının neredeyse zar kadar ince bir şekilde doğranması gerekmektedir. Parçalar oldukça küçük olarak doğranmalıdır. Çorba için hazırlanan tencerenin içine ilk önce margarini koyarak eritiriz. Ufak bir şekilde doğranan 1 adet soğanı da tencereye koyalım. Soğanlar kavrulduktan sonra doğranan kabaklarda ilave edilir. Pişmeye başladıktan sonra suyunu salan kabaklar, biraz kaynamaya başladıktan sonra suyunu tekrar çekmeye başlar. Kabakların suyunu tam olarak çekmesinin ardından 2 kaşık un ilave edilir. Unun kabaklarla birlikte kavrulması için sürekli karıştırarak işlemin tamamlanması sağlanır. Un rengini değiştirdikten sonra tencerenin içine 6 su bardağı sıcak su ilave edilir. Kaynamaya başlaması beklenir. Başka bir kapta terbiyesi için bir bardak soğuk su, 1 yumurta 2 kaşık un ve yarım limon birlikte çırpılır. Bu karışım kaynamakta olan çorbanın üzerine azar azar karıştırarak ilave edilir. Bir iki taşım kaynatılarak ateşten alınır. Yapılmış olan balkabağı çorbası tarifi, sunum için hazırdır. Üzerine pul biber ilavesi yapılarak arzuya göre servis edilir.

Çorba Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler