Ara

Kolay Biber Turşusu Tarifi

Kolay Biber Turşusu Tarifi, kolay biber turşusu nasıl yapılır merak edenler için onu anlatacağım. İlk olarak 6 su bardağı suyu bir tencerede kaynatıp soğuması için bir kenara koyalım.

Kolay Biber Turşusu Nasıl Yapılır?


Teknolojik çağda artık kadınlar turşu tarifini internetten aratmaktadır. Böylece istemedikleri kadar tarif bulurlar. Bu tarifler arasında bir de kolay biber turşusu tarifi vardır. Şimdi size kolay biber turşusu nasıl yapılır onu anlatacağım.

Malzemeler:

2 kg sivri biber
1,5 litre su (6 su bardağı)
15-20 diş sarımsak
3 su bardağı üzüm sirkesi
3 yemek kaşığı kaya tuzu
Küçük bir kâse dolusu nohut

Kolay Biber Turşusu Yapılışı:


İlk olarak 6 su bardağı suyu bir tencerede kaynatıp soğuması için bir kenara koyalım. Biberleri tek tek iyice yıkayalım ve saplarını keselim. Daha sonra her biberin uç bölümüne bucakla çizikler atalım. Bunu yapmamızın amacı turşu suyunu iyice içine çekmesi içindir. Sarımsakları soyup yıkayalım. İsteğe göre bu sarımsakları bütün isteğe göre doğranmış olarak kullanabilirsiniz. Turşu için hazırladığımız kavanozun dibine bir kâse nohuttu aktaralım. Nohutlar pişmemiş çiğ olmalıdır. Sonra bıçak yardımı ile çizdiğimiz biberleri kavanozun içine düzgün bir şekilde yerleştirelim ve her sırada bir arasına sarımsak koyalım. Kenara soğuması için bıraktığımız suyu alalım ve içine tuz, çok az toz şekeri ve sirkeyi ilave edip tuz ile şeker eriyinceye kadar karıştıralım. Sonrasında elde ettiğimiz bu karışımı kavanozun içindeki biberlerin üzerine dökelim. Biberlerin üzerine isteğe bağlı olarak kereviz yaprağı veya maydanoz ile kapak yapalım ve ağzını sıkıca kapatıp buzdolabında ya da serin bir yerde muhafaza edelim. 15-20 gün bekledikten sonra kolay biber turşusu tarifi servise hazır olacaktır.

Turşu Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler