Ara

Biber ve Domates Turşusu Tarifi

Biber ve Domates Turşusu Tarifi, Biber ve domates turşusu nasıl yapılır diye sorulacak olursa bunun için aşağıdaki tarifi uygulamanız yeterli olacaktır.

Biber ve Domates Turşusu Nasıl Yapılır?


Turşu tarifi için rikkat edilecek husus sirkesinin ve limonu ile tuzunun iyi ayarlanmasıdır. Eğer bu malzemeler tursuya kıvamında konulursa, yapılan turşunun mükemmel olacağını söyleyebiliriz. Biber ve domates turşusu nasıl yapılır diye sorulacak olursa bunun için aşağıdaki tarifi uygulamanız yeterli olacaktır.

Malzemeler:

1 kilo ince biber
2 kilo domates
1 su bardağı sıvı yağı veya zeytinyağı
1 su bardağı elma ya da üzüm sirkesi
1 baş sarımsak
2 yemek kaşığı kuru nane
2 yemek kaşığı turşuluk tuz
1 tatlı kaşığı limon tuzu

Biber ve Domates Turşusu Yapılışı:


Biber ve domates turşusu tarifi ile turşu yapımına başlandığında önce biberlerin çekirdeklerinin çıkarılması ile işe başlanır. Bundan sonra biberler iki santim kalınlığında doğranır. Domatesler ise yıkandıktan sonra rendelenir. Domates rendelendikten sonra içine doğranmış olan biberler atılır. . Bundan sonra sirke, sıvı yağ, limon tuzu, kuru nane, iki yemek kaşığı kaya tuzu, ince doğranmış olan sarımsaklar ilave edilir ve iyice karıştırılır. Tuzunun kıvamını anlamak için tadına bakılır ve gerekiyorsa tuz ilavesi yapılır. Sonra bu karışım kavanoza konulur ve kavanoza konulduktan sonra üzerine sıvı yağ gezdirilir. Suda kaynatarak sterilize edilen kapaklar ile kavanozların ağzı sıkıca kapanır. Buzdolabında veya da serin bir yerde saklanır. Biber ve domates turşusu tarifi ile yapılan bu turşu yirmi gün bekletilir ve bu zamanın sonunda turşu halini alır ve yenmeye hazır hale gelir.

Turşu Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler