Ara

Baharatlı Tavuk Izgara Tarifi

Baharatlı Tavuk Izgara Tarifi, Baharatlı Tavuk Izgara Nasıl Yapılır? Püf noktalara çok dikkat etmek gerekmektedir. Baharatlı tavuk ızgara nasıl yapılır bunu görmek için aşağıda bulunan tarifi iyice ezberlemeniz menfaatinize olacaktır.

Baharatlı Tavuk Izgara Nasıl Yapılır?

 
Izgara yemekler içinde aslında en basiti gibi görünmektedir ancak ızgara yapmanın da önemli noktalarının bulunduğu da bir gerçektir. Bu ızgara türünde kesinlikle sadece kömürün üzerinde pişirilmesi görüldüğü için sadece o kısım akılda kalmıştır. Yemek tarifi verilirken ete sosunun sürülmesinden sonra bekletilme süresi de çok önemlidir. Normalinden az veya normalinden çok bekletmek etin lezzetini bozabilir. Bu nedenle bu tür püf noktalara çok dikkat etmek gerekmektedir. Baharatlı tavuk ızgara nasıl yapılır bunu görmek için aşağıda bulunan tarifi iyice ezberlemeniz menfaatinize olacaktır.
 
Malzemeler:
 
1.5 kg. kemiksiz but
 
Terbiyesi için:
 
4 çorba kaşığı sıvıyağ
1 diş sarımsak
1 adet orta boy soğan
Yarım çay kaşığı tarhun
Kekik veya da biberiye
Hazırlama süresi: 30 dakika
Sosun yapılıp bekletilme süresi: En az 4-5 saat
 

Baharatlı Tavuk Izgara Yapılışı:

 
Baharatlı tavuk ızgara tarifi için soğanı ince olarak kıydıktan sonra sarımsak da ezilir. Sıvıyağ, karabiber, tuz, kekik, tarhun veya bunun yerine biberiyeyi soğan ve sarımsak ile karıştırarak iki, üç saat arası buzdolabında bekletin. Bu şekilde etin terbiyesini hazırlamış oluruz. Baharatlı sosu iyice çalkalayarak tavukların üzerine dökünüz. Soslu tavukları minimum üç saat dinlendirdikten sonra kömür ateşinin üzerinde zevkinize göre pişirin. Baharatlı tavuk ızgara tarifinde sıcak olarak servis edildiği söylenirken aynı zamanda yanına salata yaprakları ve bunula birlikte domates dilimleri yardımıyla süsleyin ve bu şekilde servis edin.

Tavuk Yemekleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler