Ara

Vişneli İrmik Helvası Tarifi

Vişneli İrmik Helvası Tarifi, Vişneli İrmik Helvası Nasıl Yapılır? Canın helva istiyor ve yapmak için helva tariflerine mi bakıyorsun? Vişneli irmik helvası nasıl yapılır görmek istiyorsan yazan tarifi okumaya hemen başla.

Vişneli İrmik Helvası Nasıl Yapılır?


Canın helva istiyor ve yapmak için helva tariflerine mi bakıyorsun? Üzülme, vişneli irmik helvası tarifi yardıma yetişti. Vişneli irmik helvası nasıl yapılır görmek istiyorsan yazan tarifi okumaya hemen başla.

Vişneli İrmik Helvası Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler:

3 bardak vişne suyu,
1,5 bardak irmik,
Margarin (150 gram),
2 bardak toz şeker,
1 bardak vişne (dondurulmuş).


Vişneli İrmik Helvası Yapımı:


Bir pilav tenceresi buluyoruz. Bulduğumuz tencereyi masamızın üzerine koyuyoruz. Daha sonra margarinimizi (150 gram) alıyoruz. Tenceremizin içine koyup, ocağın üstünde eritiyoruz. Erimiş margarinin üzerine irmiğimizi (1,5 bardak) ilave ediyoruz. Helvamızın kıvamını tutturabilmek için devamlı karıştırıyoruz.
Daha sonra küçük bir tencere buluyoruz. Tenceremizin içine 3 bardak vişne suyunu döküyoruz. Sonra vişne suyunun üzerine 1 bardak toz şekerimizi ilave ediyoruz. Ocağın üstüne koyuyoruz ve ocağın ateşini hara ayarlıyoruz. Şekerimiz vişne suyunun içinde iyice eriyene kadar karıştırıyoruz.
Sonra üzerine 1 bardak daha toz şeker ekliyoruz. Ve şeker iyice eriyinceye kadar ocakta karıştırmaya devam ediyoruz. Vişne suyumuz kaynayınca, önceden kavrulmuş olan irmiğimizi alıyoruz. Ve şerbetimizi üzerine döküyoruz. Tekrar ocağın üstüne koyuyoruz. Ateşi ayarlıyoruz. Helvamızı yaklaşık 35 saniye kadar daha kaynatıyoruz.
Daha sonra 1 bardak dondurulmuş vişnemizi alıyoruz. Ocağa doğru götürüp, helvamızın üzerine ilave ediyoruz. Yaklaşık 1,5 dakika ateşimizi hara ayarlayıp daha sonraki 3 dakika ateşimizi yavaş yavaş kısarak pişiriyoruz. Pişmiş olan helvamızı ocaktan alıp, ağzını kapatıyoruz. Ve dinlenmeye bırakıyoruz. Isısı düştükten sonra servis tabaklarımızın üstüne koyarak servis edebiliriz.
Özenerek yaptığın vişneli irmik helvası tarifi hazır. Daha fazla soğutmadan yemeye başlayabilirsin. Afiyet olsun.

Helva Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler