Ara

Fındıklı İrmik Helvası Tarifi

Fındıklı İrmik Helvası Tarifi, Fındıklı İrmik Helvası Nasıl Yapılır? Fındıklı irmik helvası nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız sadece size vereceğimiz malzemeleri bir araya getirmeniz yeterli olacak. Haydi başlayalım.

Fındıklı İrmik Helvası Nasıl Yapılır?


İrmik helvası çok duyulan fakat tarifi az bilinen bir tatlıdır. Fındıklı irmik helvası yapımıyla oldukça kolay bir tatlıdır. Sadece dakikalarınızı alacak olması oldukça güzel bir şey. Canınızın istediği her an evinizde olabilecek malzemeler ile irmik helvasını yapabilirsiniz. Fındıklı irmik helvası nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız sadece size vereceğimiz malzemeleri bir araya getirmeniz yeterli olacak. Haydi başlayalım.
 
Malzemeler:

100 gr dövülmüş fındık
1 su bardağı irmik
2 su bardağı süt
1 su bardağı toz şeker
2 çorba kaşığı tereyağı

Üzerine:

Tarçın


Fındıklı İrmik Helvası Yapılışı:


Öncelikle bir tencereye 2 çorba kaşığı tereyağını koyun. Tencerenizin ocağın üzerindeki ateşe koyun yağ iyice erisin. Yağınız eridikten sonra irmiği ve dövülmüş fındığı üzerine ilave edin. Tahta bir kaşık ya da kepçe yardımı ile irmik ve fındığı altın sarısı rengini alıncaya kadar bir güzel kavurun. İrmik ve fındık altın sarısı rengini alınca 1 su bardağı toz şekeri üzerine ilave edip 1-2 dakika boyunca karıştırın. Hemen ardından da yine tahta bir kaşık ile karıştırmaya devam edip üstüne yavaşça 2 bardak sütü ilave edin. Ocağınızın altını kısarak karıştırmaya devam edin. Helvanız kendini toplamaya başladığı an olmuş demektir. Ocağınızın altını kapatıp ılımasını bekleyin bu arada helva dinlenecektir böylece daha güzel olmasını sağlayacak. Ilıyan helvalarınızı servis tabaklarına alın ve üzerlerine tarçın serpin. Fındıklı irmik helvası sunuma hazır, afiyet olsun.

Helva Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler