Ara

Çılbır Tarifi

Çılbır Tarifi, Çılbır Nasıl Yapılır? Hem sağlık, hem lezzet, hem de pratiklik açısından çılbır tarifi oldukça tercih edilmektedir. Çılbır nasıl yapılır size aşağıda tarifi sunulmuştur.

Çılbır Nasıl Yapılır?


Çılbır tarifleri yumurtanın eşsiz lezzetini en üst seviyede ortaya çıkaran yemeklerden bir tanesidir. Hem sağlık, hem lezzet, hem de pratiklik açısından çılbır tarifi oldukça tercih edilmektedir. Çılbır nasıl yapılır size aşağıda tarifi sunulmuştur.

Malzemeler:

3 tane yumurta
5-6 bardak su (su bardağı ile)
1 tatlı kaşığı kadar tuz
1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi

Yoğurt Sosu için:

2 su bardağı kadar yoğurt
2 diş sarımsak (isteğe göre)
Tuz

Üst Sosu İçin:

2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ
Pul biber
Nane


Çılbır Yapılışı:

Çılbır tarifimiz için öncelikle yoğurt sosumuzu hazırlıyoruz. Yoğurdu derin bir kap içerisine alıyoruz ve güzelce çırpıp tamamen pürüzsüz ve su gibi bir kıvama getiriyoruz. Rendelemiş olduğumuz sarımsağı ve bunun ile birlikte tuzu yoğurt içerisine koyup karıştırıyoruz. Hazırlamış olduğumuz bu yoğurdu servis yapacağımız tabağa döküyoruz. Ardından yayvan bir tencere içerisine tuz, su ve sirkemizi koyup kaynatmaya başlıyoruz. Su kaynadıktan sonra altını kısıyoruz ve suya yakın bir şekilde yumurtalarımızı kırıp kaynayan suyun içerisinde yaklaşık olarak 4-5 dakika civarında pişiriyoruz. Pişmiş olan yumurtaları delikli bir kepçe ile yavaşça alıyoruz ve hazırlamış olduğumuz yoğurdun üzerine koyuyoruz. Yumurtaların üzerine ekeceğimiz sos için de yağ içerisine pul biber ve nane serpiştirip kızdırıyoruz ve bu kızgın sosu yumurtaların üzerine döküp servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

Yumurta Yemekleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler