Ara

Elmalı Pay Tarifi

Elmalı Pay Tarifi, Elmalı Pay Nasıl Yapılır? En sevilen pay tarifidir diyebiliriz. Denemek isterseniz sizler için aşağıya elmalı pay nasıl yapılır malzemeleriyle birlikte ekliyoruz.

Elmalı Pay Nasıl Yapılır?Yaklaşık 15 dakika içerisinde hazırlanıp yarım saat içerisinde de pişebilen elmalı pay tarifi en sevilen pay tarifidir diyebiliriz. Denemek isterseniz sizler için aşağıya elmalı pay nasıl yapılır malzemeleriyle birlikte ekliyoruz.

Malzemeler:

Hamur İçin:

3 yemek kaşığı toz şeker
1 tane yumurta
2 su bardağı elenmiş un
150 gr tereyağı
1 paket kabartma tozu

Harç İçin:

Yarım su bardağı toz şeker
1 çay kaşığı su
5 tane elma
1 tatlı kaşığı tarçın

Elmalı Pay Yapılışı:


Öncelikle elimizdeki elmaları soyuyoruz. Soyduktan sonra küp şeklinde doğrayıp bir tencereye koyuyoruz. Daha sonra toz şeker ve suyu da ekleyip kaynayana pişirmeye başlıyoruz. Kaynadıktan sonra altını kısıp birkaç dakika daha ateş üzerinde tutuyoruz. Bu esnada tarçınımızı da belirtilen miktarda ekliyoruz. Sonraki işlemimiz ise hamuru hazırlamak. Bunun için de bütün malzemelerimizi bir kaba koyup kıvama gelene kadar yoğuruyoruz. Kıvama gelen hamurumuzu yaklaşık 1 saat buzdolabında bekletiyoruz. Böylece kendine gelen hamurumuz aynı zamanda daha kolay çözülüyor. Ardından hamurumuzu iki ayrı parçaya ayırıyoruz. Bir parçayı borcamımıza güzel bir şekilde yayarken ikinci parçayı bir kenarda bekletiyoruz. Borcama yaydığımız parçanın kenarları hemen hemen 2 cm uzunluğunda dışarı çıkmalıdır. Hamurumuzun üzerine ilk başta hazırlamış olduğumuz elmalı harcı da ekliyoruz ve ayırdığımız hamur ile üstünü kapatıyoruz. Son olarak fırına verip pişmesini bekliyoruz. 

Turtalar - Tartlar - Paylar

Yeni Tarifler Popüler Tarifler