Ara

Buğu Kebabı Tarifi

Buğu Kebabı Tarifi, Buğu Kebabı Nasıl Yapılır? Hem lezzetli hem de son derece sağlıklıdır. Sebzelerin eklendiği et yemekleri daha hafif olur. Siz de buğu kebabı nasıl yapılır öğrenerek ilk fırsatta deneyebilirsiniz.

Buğu Kebabı Nasıl Yapılır?


Kebap tarifleri farklı kaplarda pişirilerek yemeğin lezzeti artırılabilir. Buğu kebabı tarifi hem lezzetli hem de son derece sağlıklıdır. Sebzelerin eklendiği et yemekleri daha hafif olur. Siz de buğu kebabı nasıl yapılır öğrenerek ilk fırsatta deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

1 kilo kemiksiz kuzu kuşbaşı
1 kilo arpacık soğan
1 baş sarımsak
3 domates
125 gram tereyağı
Tuz, karabiber, kekik


Buğu Kebabı Yapılışı:


Buğu kebabı tarifimize çok fazla sayıda olan soğan ve sarımsaklarımızı soyarak başlayabiliriz. Soğan ve etlerimizi tenceremize alalım yağımızı ekleyerek kısık ateşte pişirmeye başlayalım. Rendelediğimiz domatesleri, sarımsakları ve baharatları tencereye ekleyelim ve kapağını tekrar açmadan 2 saat boyunca kısık ateşte pişirelim. Tencerenin kapağı tam olarak kapanmıyorsa arasına bir folyo kapatalım. Bu tarifin özelliği tenceredeki malzemenin kendi buharından pişiyor olmasıdır. Hazırladığımız yemek bulgur pilavı, lavaş, ayran ya da şalgam suyu ile servis edilebilir. Yeni nesil buharlı tencerelerde de bu yemek çok ideal bir şekilde hazırlanabilir. Yemeğe tadını veren asıl malzemeler bol arpacık soğan ve sarımsaktır. Dileyenler buğu kebabı tarifine 2 küp doğranmış patates ve 1 su bardağı iç bezelye ekleyebilirler. Farklı mutfaklara ve tatlara meraklı olanlar çay bardağı haşlanmış mısır ekleyerek de tarifi renklendirebilirler. Sarı, kırmızı ve yeşilbiberler ile de hem tat hem de sunum açısından farklılıklar yaratabilirsiniz. Yemeğin önce göze hoş gelmesi tadına da olumlu etki yapacaktır. Afiyet olsun.

Kebap Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler