Ara

Vişneli Çörek Tarifi

Vişneli Çörek Tarifi, Vişneli Çörek Nasıl Yapılır? Hafif ekşimsi lezzeti ile yerken insanı mutlu edebilecek bir tariftir. Vişneli çörek nasıl yapılır bilmek isteyenlere tarifimiz aşağıda sunulmuştur.

Vişneli Çörek Nasıl Yapılır?


Çörek tarifleri arasında vişneli çörek tarifi, hafif ekşimsi lezzeti ile yerken insanı mutlu edebilecek bir tariftir. Vişneli çörek nasıl yapılır bilmek isteyenlere tarifimiz aşağıda sunulmuştur.

Vişneli Çörek İçin Malzemeler:

20 gr kuru maya ya da 40 gram yaş maya
3,5 bardak un
Yarım su bardağı şeker
2 yumurta
Tereyağı(50 gram)
Bir çay kaşığı tuz
173 oranında ılık süt

Vişneli Çörek İç Malzemeleri:

Çekirdeksiz vişne(2 su bardağı)

Üstü İçin:

1 yumurta


Vişneli Çörek Yapılışı:


Maya ve bir miktar şekeri ılık süt içerisinde eritelim. Daha sonra yoğurma kabımızı hazırlayalım. 3,5 bardak Unu, 50 gram tereyağını, 2 yumurtayı ve tuzu mayalı sütle birlikte karıştıralım. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edelim. Hamurun özlenmesi için çok iyi yoğrulması gerekmektedir. Daha sonra üzerini örterek hamuru dinlendirelim. Aynı zamanda kabaran hamuru kenara alarak tekrar yoğuralım. Bu hamurumuzdan ceviz büyüklüğünde toplar hazırlayalım. Daha sonra elimizle açalım. İçerisine çekirdeği çıkarılmış vişneleri koyalım. Bütün uçları birleştirelim. Ağzını kapatalım. Ters çevirerek tepsiye dizelim. Üzerlerine yumurta sarısı sürelim Yarım saat kadar ılık ortamda bekletelim. Hamur kabardıktan sonra önceden ısıttığımız 200 derecelik fırında pişirelim. Kızardıktan sonra fırından alalım. Ilınıncaya kadar bekletelim. Hazırladığımız vişneli çörek tarifi de böylece sona ermiş oldu. Lezzetini merak edenlere denemelerini tavsiye ederiz.

Çörek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler