Ara

Balkabağı Tatlısı Tarifi

Balkabağı Tatlısı Tarifi, Balkabağı Tatlısı Nasıl Yapılır? Hamur olmaması da bu tatlının hafif olmasını sağlamaktadır. Balkabağı tatlısı nasıl yapılır dendiğinde aşağıdaki tarife bakarak bu tatlıyı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Balkabağı Tatlısı Nasıl Yapılır?


Tatlı tarifi yapılırken elbette ki tatlının ağır veya da hafif olması da önem arz eder. Balkabağı tatlısı kesinlikle çok hafif bir tatlı olarak herkesin severek yediği bir tatlı çeşididir. Hamur olmaması da bu tatlının hafif olmasını sağlamaktadır. Balkabağı tatlısı nasıl yapılır dendiğinde aşağıdaki tarife bakarak bu tatlıyı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Malzemeler:

Bir kg bal kabağı
İki buçuk, üç su bardağı toz şeker (tatlı sevenler üç su bardağı şeker kullanılabilir)

Süslemek için:

Fındık kırığı veya Hindistan cevizi


Balkabağı Tatlısı Yapılışı:


Balkabağı tatlısı tarifine bakarak tatlı yapımına başlamadan önce, kabak alınarak kabuğundan ayrıldıktan sonra parçalara ayrılır. Sonra kabak orta kalınlıkta doğranır. Dilimlenen kabaklar yapışmayan teflon tavaya konulur ve üzerine şeker gezdirilerek dökülür. Ocak kısık ateşe alınır ve kabaklar yumuşayana kadar kısık ateşte üzeri kapatılarak pişirilir. Bu durumda kabaklar kendi suyu ile pişirilmektedir. Bu aşamada kabağın üzerine kürdan batırılıp pişip pişmediği kontrol edilir. Kabaklar yumuşadığında kapak açılır ve kabak suyunu çekene kadar pişirmeye devam edilir. Elbette ki kabağın altının tutmaması için dikkat edilmelidir. Balkabağı tatlısı tarifi ile tatlı yapıldıktan sonra kabaklar servis tabağına konulur ve üzerine fındık kırığı serpiştirilir. İsteğe göre kabak tatlısının üzerine fındık kırığı serpilebileceği gibi Hindistan cevizi veya ceviz kırığı da serpiştirilebiliri. Ancak karıştırılarak serpiştirmemek gerekir gerekir. Artık kabak tatlısı servise hazırdır. Afiyet olsun.

Tatlı Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler