Ara

Aşure Tarifi

Aşure Tarifi, Aşure Nasıl Yapılır? İyi yapıldığında aşurenin tadına doyum olmaz. Aşure nasıl yapılır sorulacak olursa şu şekilde yapıldığını söyleyebiliriz. Aşure tarifi yapılırken aşure için bir gece önceden buğday ve kuru fasulye sıcak suda ıslatılır.

Aşure Nasıl Yapılır?


Aşure tarifi iyi yapıldığında aşurenin tadına doyum olmaz. Aşure nasıl yapılır sorulacak olursa şu şekilde yapıldığını söyleyebiliriz.

Malzemeler:

2 su bardağı buğday
1 su bardağı kuru fasulye
1 su bardağı nohut
2 su bardağı kuru kayısı
Yarım su bardağı sarı üzüm
15 adet kuru incir
Yarım çay bardağı kuş üzümü
2 adet portakalın kabuğu
3.5 su bardağı toz şeker
Yarım su bardağı süt

Süslemek İçin:

1 su bardağı fındık
15 adet ceviz
1 adet nar
Tarçın
Antep fıstığı

Aşure Yapılışı:


Aşure tarifi yapılırken aşure için bir gece önceden buğday ve kuru fasulye sıcak suda ıslatılır. Nohut ise ayrıca tuz ilave edip sıcak suda ıslatılır. Aşure tarifi yapılmaya başlanırken bir saat önce nohut suyu değiştirilerek bir saat haşlanır. Kuru fasulyenin suyu değiştirilerek bu ise on beş dakika haşlanır. Ancak şuna dikkat etmek gerekmektedir ki nohut ile fasulye ayrı kaplarda haşlanmalıdır. İncirler küçük parçalar halında doğranarak haşlanır ve suyu süzülür. Kuş üzümleri beş dakika kaynatılır ve suyu süzülür. Kayısılar küçük parçalar halinde doğranır, iki su bardağı suda şişene kadar haşlanır. Suyunu dökmeyerek bir kenarda saklanır. Sarı üzümler bur su bardağı suda şişene kadar haşlanır ve bunun suyu da saklanır. Buğday bol su ile yıkanarak süzülür. Buğday, haşlanmış nohut ve kuru fasulye düdüklü tencereye konulur. İçine yedi bardak su ilave edilerek otuz dakika haşlanır. Düdüklü tencerede haşlanan malzemeler bir tencereye boşaltılır ve yedi su bardağı ilave edilerek on beş dakika orta ateşte kaynatılır. Toz şeker ilave edilir. Kaynama devam ederken otuz beş dakika sonra suyu ile birlikte üzümler ve kayısı parçaları ilave edilir. Elli dakika sonra ise süt, incir, portakal kabuğu ilave edilerek karıştırılır. Toplam kaynama bir saat olduğunda kuş üzümleri ilave edilerek ateşten indirilir. Aşureler tarifi ile aşure yapıldıktan sonra kaselere konulur ve üzerine ceviz, nar, fındık, tarçın ve Antep fıstığı serpilir.

Tatlı Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler