Ara

Armut Tatlısı Tarifi

Armut Tatlısı Tarifi, Amasya tatlısı nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, bu tatlı şu şekilde yapılmaktadır. Armut tatlısı tarifine başlarken, armutların alt kısımlarını tepside düzgün durması için kesmek gerekir.

Armut Tatlısı Nasıl Yapılır?


Tatlı tarifi hakikaten yapılışı kadar önemlidir. Eğer küçük bir ayrıntıyı unutursanız tatlıda eksik bir şeyler kaldığı için istediğiniz tadı ve görünüşü sağlayamazsınız. Bu nedenle tatlı tarifi verirken çok titiz davranmak gerekmektedir. Armut tatlısı tarifi verilirken de elbette ayrıntılara çok dikkat etmek gerekmektedir. Bu tatlı mükemmel ve aynı derecede hafif bir tatlıdır. Bu nedenle özellikle bayanların tercih ettikleri bir tatlı türüdür. Amasya tatlısı nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız, bu tatlı şu şekilde yapılmaktadır.

Malzemeler:

12 adet armut
2 su bardağı şeker
4 adet karanfil
Yarım bardak su

Üzeri için:

Kaymak
Ceviz

Armut Tatlısı Yapılışı:


Armut tatlısı tarifine başlarken, armutların alt kısımlarını tepside düzgün durması için kesmek gerekir. Bunları kestikten sonra çekirdek kısmı alınacak şekilde içi oyulur. Tertemiz yıkandıktan sonra sap kısımları üstte olacak şekilde tepsiye dizilir. Şeker ve yarım bardak su tepsiye konulur. Armutlar yumuşayana kadar on dakika ocakta haşlanır. Ocaktan alındıktan sonra suyun kaynarlığı geçene kadar beklenir ve çekilmiş ceviz ve tarçın harç haline getirilip armutların oyulan kısmına konulur. Ağız tarafları altta kalacak şekilde bu sefer fırın tepsisine dizilir. Armutların haşlandığı su ve toz şeker fırın tepsisine dizilen armutların üzerine gezdirilir. Tepside armutların arasına koku vermesi amacıyla karanfil atılır. Önceden ısıtılan 180 derecedeki fırında pişirilir. Fırından çıktıktan sonra armutların üzerine kaymak ve ceviz konularak servis yapılır. Afiyet olsun.

Tatlı Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler