Ara

Havuç Helvası Tarifi

Havuç Helvası Tarifi, Havuç Helvası Nasıl Yapılır? Evdeki havuçlarınızı değerlendirecek tatlı tarifleri istiyorsanız havuç helvası tarifimiz size fikir verebilir. Havuç helvası nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız tarifimizi okuyabilirsiniz

Havuç Helvası Nasıl Yapılır?


Evdeki havuçlarınızı değerlendirecek tatlı tarifleri istiyorsanız havuç helvası tarifimiz size fikir verebilir. Havuç helvası nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız tarifimizi okuyabilirsiniz. Haydi, ilk önce malzemeleri hazırlıyalım.

Havuç Helvası Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler:

Badem içi (100 gram ve ince kıyılmış),
Havuç (körpe ve 500 gram)
1 yemek kaşığı nişasta,
7,5 bardak süt,
1 yemek kaşığı un,
2 bardak tozşeker,
12,5 yemek kaşığı tereyağı (185 grama eşit),


Havuç Helvası Tarifinin Yapımı:


Havuçlarımızı bir kâsenin içine koyuyoruz. Daha sonra kâsedeki havuçları suyun altında güzelce yıkıyoruz ve yıkanan havuçları kazımaya başlıyoruz. Üzerindeki yeşil kökleri de çöp kutusuna atıyoruz.
Temiz bir rende bulup, masanın üzerine koyuyoruz. Sonra havuçlarımızı getirip, rendenin ince yüzü ile rendeliyoruz. Ve uygun bir tencere bulup, rendelenmiş havuçları iç kısmına koyuyoruz. Üzerlerine 7,5 bardak sütü döküyoruz. Ocağın üstüne koyuyoruz. Kısık bir ateşte, (çok kısık olmamak şartı ile) yanmaması için birkaç dakika karıştırdıktan sonra havuçlarımızı yumuşayana ve eriyene kadar pişiriyoruz.
Havucumuzun kıvamına gelmesi yaklaşık 1,5 saat ya da 2 saat sürebilir. Yani pişirilen havucun cinsine göre farklılık gösterebilir.
Daha sonra 1 yemek kaşığı un ile 1 yemek kaşığı nişastamızı kaynar süt yardımı ile eritip, tenceremize döküp karıştırıyoruz. Ve karışımımız yaklaşık 35 dakika kadar sonra helva kıvamına gelecektir. Zaten karıştırınca kopmaya başlamasından da helva kıvamına geldiğini anlayabiliriz.
Evlerimizdeki kalıplarımızı kullanarak helvamıza şekil verebiliriz. Daha sonra herhangi bir tabağa helvamızı koyalım. Servis ederken helvamızın soğutulmuş olmasına dikkat edelim.
Evdeki havuçları değerlendirdiğimiz havuç helvası tarifi servis edilmek için tabaklardaki yerini aldı. Afiyet olsun.

Helva Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler