Ara

Zeytinyağlı Kabak Tarifi

Zeytinyağlı Kabak Tarifi, Zeytinyağlı kabak nasıl yapılır diyen hanımlarımız en fazla yarım saat içerisinde bu yemeği hazırlayabilirler.

Zeytinyağlı Kabak Nasıl Yapılır?


Zeytinyağlı kabak tarifi hem pratik olması ile hem de lezzetli olması ile misafirleriniz için harika bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. Zeytinyağlı kabak nasıl yapılır diyen hanımlarımız en fazla yarım saat içerisinde bu yemeği hazırlayabilirler. Unutulmaması gereken asıl nokta zeytinyağlı kabağın pişirme süresine çok dikkat edilmesidir. Çok fazla pişirilme gibi durumlarda kabağın lezzetinin kalmayacağını da belirtmek gerekmektedir.

Malzemeler:

5 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
1 adet orta boy kuru soğan
2 adet orta boy domates
6 adet orta boy kabak
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
Tuz ve karabiber


Zeytinyağlı Kabak Yapılışı:


Yemeği hazırlamak için ilk aşamada soğanları ince ince kıymanız gerekmektedir. Ardından da zeytinyağını eklemelisiniz Zeytinyağı ile soğanları yumuşatmak gerekmektedir. Unutmamalısınız ki zeytinyağı çok kolay bir biçimde yanmaktadır. Yandığı zaman da yemeğin tadının çok kötü olacağının altını çizmek gerekmektedir. Daha sonra da salçayı eklemek gerekmektedir. Soğanlarınızı da güzelce karışımın içerisine eklemelisiniz ve düzgün bir biçimde karıştırarak pişirmeye başlamalısınız. Tuz ve biberi de eklemelisiniz. Bu şekilde daha hoş bir rayiha da elde etmiş olursunuz. Kabakları da eklemeli ve üzerine rendelediğiniz domatesi de yemeğinizin üzerine eklemelisiniz. Yemeğinizi kısık bir ateşte pişirmelisiniz. Zeytinyağlı kabak tarifi bu şekilde güzelce hazır hale getirilebilir. Soğuk bir biçimde üzerine ince ince kıyılmış dereotu ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Zeytinyağlı Yemek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler