Ara

Lahana Turşusu Tarifi

Lahana Turşusu Tarifi, Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? Geleneksel olan turşularımızdan birisi lahana turşusu tarifidir. Şimdi size çoğunuzun bildiği lahana turşusu nasıl yapılır, onu anlatacağım.

Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?


Herkesin damak tadı farklıdır. Fakat turşular soframızın vazgeçilmez aperatiflerindendir.  Gün geçtikçe turşu tarifleri artmaktadır. Geleneksel olan turşularımızdan birisi lahana turşusu tarifidir. Şimdi size çoğunuzun bildiği lahana turşusu nasıl yapılır, onu anlatacağım.

Malzemeler:

5 kg bidon için;

3 kg lahana
3 yemek kaşığı kaya tuzu
4 veya 5 diş sarımsak
Su
İsteğe göre acı biber
2 yemek kaşığı normal tuz (lahanayı ovmak için)

Lahana Turşusu Yapılışı:


Öncelikle lahanaları orta boy kalınlıkta doğrayalım. Doğradığımız lahanaları bir kaba alalım ve üzerine 2 yemek kaşığı tuzu dökerek iyice ovalım. Ovma işlemini lahanaların yumuşaması için yapıyoruz. Lahanaları bu halde 1 gece kenarda bekletelim. Bir gece beklettikten sonra önceden yıkadığımız cam kavanoza lahanaları koyalım. Kavanoz plastikte olabilir. Ancak biz sağlık açısından cam olanını tercih ediyoruz.  Başka bir kabın içine de 3 yemek kaşığı kaya tuzunu ve kavanozun boğaz kısmına gelecek miktarda hazırladığımız suyu koyalım ve bunları iyice karıştıralım. Elde ettiğimiz bu karışımı kavanozun içine boşaltalım. Bu karışımın lahanaların üzerini biraz geçmesi gerekir. Sonrasında kavanozun kapağını sıkıca kapatalım. Çünkü bu işlemi hava almaması için yapıyoruz. Kavanozu buzdolabında veya serin bir yerde saklayın.  Buzdolabında saklarsanız daha iyi olur.2 ya da 3 hafta beklemeniz gerekir. Artık lahana turşusu tarifi hazır hale gelecektir. Lahana turşunuzu yemeklerinizin yanında servis edebilirsiniz.

Turşu Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler