Ara

Şeker Helvası Tarifi

Şeker Helvası Tarifi, Şeker Helvası Nasıl Yapılır? İlk başta isminden dolayı oldukça merak uyandıran tarifimiz, şeker helvası nasıl yapılır diye merak edenler için sunulmuştur.

Şeker Helvası Nasıl Yapılır?


Bitlis yöremize ait olan bu helvamız, lezzet olarak un helvamıza da benzemektedir. Özellikle de tereyağı ve ceviz ile lezzetine doyulmayan şeker helvası tarifi, helva tarifleri arasında şekli küp şekeri andırdığı için bu adı almış bir lezzetimizdir. İlk başta isminden dolayı oldukça merak uyandıran tarifimiz, şeker helvası nasıl yapılır diye merak edenler için sunulmuştur.

Şeker Helvası İçin Malzemeler:

Tereyağı (tuzsuz, 300 gr kadar)
3 bardak un
2 su bardağı süt
3 bardak toz şeker
1 bardak kadar ceviz
Tarçın
Süsleme için badem ya da ceviz içi


Şeker Helvası Yapılışı:


Şeker helvamızın hazırlanabilmesi için tenceremizi ayarlıyoruz. Daha sonra içerisine koyduğumuz tereyağını eritiyoruz. Teryağının içerisine konulan 3 bardak unumuzu güzelce kavuruyoruz. Pembeleştiği zaman toz şekerimizi de ilave ediyoruz. Biraz karıştırarak şekerin unun içerisine iyice karışmasını sağlıyoruz. Daha sonra soğuk olan sütümüzü yavaş yavaş ilave ederken diğer taraftan da karıştırmaya devam ediyoruz. İçi çıkarılmış cevizlerimizi güzelce dövüyoruz. Hazırladığımız kırık ceviz içlerimizi de tenceremize koyuyoruz. Daha sonra 6-7 dakika kadar pişirmeye devam ediyoruz. Bu hazırladığımı helvamızı küçük bir tepsiye döküyoruz. Tepsiden helvamızın rahatça çıkarılması için tepsimizin dibini yağlanabilir ya da soğuk süt gezdirebiliriz. Daha sonra kesme şeker şeklinde kesiyoruz. Üzerlerine badem içi ya da ceviz içi koyarak ılık bir şekilde servis yapıyoruz. Şeker helvası tarifimiz kendisi gibi şeker bir helva oldu. Herkese afiyet olsun.

Helva Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler