Ara

Peynir Helvası Tarifi

Peynir Helvası Tarifi, Peynir Helvası Nasıl Yapılır? Çabuk yapacağın tatlı tarifleri mi arıyorsun? Endişelenme, Peynir helvası nasıl yapılır gelin birlikte öğrenelim.

Peynir Helvası Nasıl Yapılır?


Kayınvaliden geliyor ve sen çabuk yapacağın tatlı tarifleri mi arıyorsun? Endişelenme, servis edeceğin peynir helvası tarifi kayınvalidenin severek yiyebileceği bir tatlı. Peynir helvası nasıl yapılır gelin birlikte öğrenelim.

Peynir Helvası Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler:

1 bardak süt ( isteğe göre su da konulabilir),
Yarım kg peynir (taze, eriyen ve tuzsuz),
1 bardak toz şeker,
1 yemek kaşığı un,
2 yemek kaşığı tereyağı.


Peynir Helvası Tarifinin Hazırlanışı:


İlk olarak temiz ve uygun bir teflon tava buluyoruz. Tavamızın içerisine yarım kilogram peynir ve 2 yemek kaşığı kadar tereyağını koyuyoruz. Daha sonra ocağın üstünde az bir ateş ile erimesi için bırakıyoruz.
Koyduğumuz malzemeler erimiş ise 1 yemek kaşığı unumuzu azar azar tavamızın üzerine döküyoruz. Birbirine iyice karışına kadar, elimizi yakmayacak bir kaşık ile kavuruyoruz. 1 bardak toz şekerimizi masanın üzerine koyuyoruz. Daha sonra ocağın üzerindeki karışımımıza bakıyoruz. Eğer kavrulmuş ise masanın üzerindeki toz şekerimizi alıp tavamızın üzerine ilave ediyoruz. Ve tekrar kavuruyoruz.
İstersek tarifimizde süt yerine su da kullanabiliriz. 1 bardak sütümüzü masanın üzerine koyuyoruz. Sonra ocaktaki tavamızın üzerine 1 bardak sütümüzü azar azar ilave ediyoruz. Kıvamımızı tutturmak için yaklaşık 10 dakika kadar daha karıştırıyoruz. Ve sıcaklığının biraz gitmesi için helvamızı yaklaşık 7 dakika dinlendiriyoruz. Servis etmek için tabakları çıkarıyoruz. Sonra helvamızı üzerine koyuyoruz.
Süslemek isteyenler helvamızın üzerine Antep fıstığı, fındık ya da badem ilave edebilirler.
Ve sonunda peynir helvası tarifi kayınvalidene sunulmayı bekliyor. Afiyet olsun.

Helva Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler