Ara

İrmik Helvası Tarifi

İrmik Helvası Tarifi, İrmik Helvası Nasıl Yapılır? Tarifimiz konuklarınız için ideal bir seçim olabilir. İrmik helvası nasıl yapılır bilmek istiyorsanız bekleyin ve görün. Şimdiden afiyet olsun.

İrmik Helvası Nasıl Yapılır?


Eve gelecek misafirlere ikram için tatlı tarifleri arıyorsanız, size lezzetli bir önerim var. İrmik helvası tarifi konuklarınız için ideal bir seçim olabilir. İrmik helvası nasıl yapılır bilmek istiyorsanız bekleyin ve görün. Şimdiden afiyet olsun.
 
İrmik Helvası Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler:

1 fincan fıstık (dolmalık),
1,5 bardak irmik,
Yarım bardak tereyağı,
2 fincan sıvı yağ.

Şerbeti İçin Gerekli Olan Malzemeler:

2 fincan pekmez,
1,5 bardak su,
1,5 bardak toz şeker,
1,5 bardak süt.


İrmik Helvası Tarifinin Hazırlanışı:


Öncelikle derin ve geniş bir tencere buluyoruz. Tenceremizi masanın üzerine koyuyoruz. Daha sonra içine 1 fincan dolmalık fıstığımızı ve 2 fincan sıvı yağımızı ekliyoruz. Ocağı açıp, üstüne tenceremizi koyarak az ateşte koyu bal rengini verinceye kadar kavurmaya devam ediyoruz.
Sonra da 1,5 bardak irmiğimizi alıp üzerine ilave ediyoruz. Ve az ateşte rengi dönene kadar, ocağın üstünde kavuruyoruz. İrmikleri elimizi yakmayacak bir kaşıkla karıştırıyoruz.
Şerbetinin Hazırlanışı: Mutfağımızdan 1,5 bardak toz şekeri, 1,5 bardak suyu ve 1,5 bardak sütü hazırlayıp uygun bir kâsede çırpıyoruz. Daha sonra kâsenin içine 2 fincan pekmez ilave edip toz şekerimiz eriyene kadar çırpıcı ile karıştırmaya devam ediyoruz.
İrmiğimiz kavrulmuş ise önceden hazırladığımız şerbeti alıp üzerlerine döküyoruz. Ve irmiğimizin suyu tamamen çekilene kadar ocağın üstünde karıştırıyoruz. İrmiklerimiz kıvamına gelmişse eğer tenceremizi ocaktan alıyoruz.
Daha sonra tenceremize oturacak bir kapak bulup, üzerine kapatıyoruz. Yarım saat kadar dinlendiriyoruz. Ve dolaptan servis tabaklarını çıkarıyoruz.
İrmiklerin daha da lezzetlendirdiği irmik helvası tarifi konuklara ikram edilmek üzere hazır. Emeklerine sağlık.

Helva Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler