Ara

Sütlü Vanilyalı Dondurma Tarifi

Sütlü Vanilyalı Dondurma Tarifi, Sütlü Vanilyalı Dondurma Nasıl Yapılır? Dondurma tarifleri arasında sıklıkla tercih edilen de bir türdür. Sütlü vanilyalı dondurma nasıl yapılır tarifimize bakarak hep birlikte görelim.

Sütlü Vanilyalı Dondurma Nasıl Yapılır?


Vanilyalı dondurma özellikle mis gibi kokusuyla insanları kendine çeken ve taze kornetle de çok iyi giden bir dondurma çeşididir. Dondurma tarifleri arasında sıklıkla tercih edilen de bir türdür.  Sütlü vanilyalı dondurma tarifini okuduğunuzda sizlerde ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Sütlü vanilyalı dondurma nasıl yapılır tarifimize bakarak hep birlikte görelim.

Malzemeler:

1 litre süt
1 çay fincanı toz şeker
Vanilya çubuğu (ya da 2 -3 paket vanilya)
Vanilya esansı da kullanabilirsiniz
1 kaşık salep
200 gram krema


Sütlü Vanilyalı Dondurma Yapılışı:


Öncelikle sütü tencereye koyarak ocağa alıyoruz. Kaynamaya yüz tuttuğunda altını hafifçe kısarak içine salebimizi boşaltıyoruz. Bu arda salepler topaklanmasın diye de hızlı hızlı çırpma teliyle de karıştırıyoruz sütümüzü. Diğer tarafta vanilyayı  ortasından boyuna keserek içindeki vanilya özütünü bıçak yardımıyla sıyırıyoruz ve sütümüzün içine katıyoruz. Kısık ateşte bu şekilde yaklaşık olarak 15 -20 dakika pişirmeye devam ediyoruz ve arada karıştırarak kıvam almasını sağlıyoruz. Artık sütünüz kıvam aldıysa altını kapatabilir ve kenara alabilirsiniz Bu şekilde ara ara dışarıda karıştırarak soğutuyoruz. Öte yandan bir yanda da kremayı mikserle 1 – 2 dakika çırparak kıvam aldırıyoruz. Soğuyan dondurma karışımımıza kremayı da ekleyerek son bir kez karıştırıp dolaba alıyoruz. Buzlukta her saat başı dondurmayı karıştırmayı unutmayın. Ertesi gün mis gibi kokan vanilya kokulu bir dondurmanız olacak. İşte sizlere mis gibi bir sütlü vanilyalı dondurma tarifi.

Dondurma Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler