Ara

Cevizli Ay Çöreği Tarifi

Cevizli Ay Çöreği Tarifi, Cevizli Ay Çöreği Nasıl Yapılır? Cevizi hamur işlerinde çok yakıştıranlar için cevizli ay çöreği nasıl yapılır diye merak edenlere tarifi şöyle verilmiştir.

Cevizli Ay Çöreği Nasıl Yapılır?


Cevizin en çok yakıştığı yer, hamur işlerinin olmazsa olmazlarından olan çöreklerdir. Hemen hemen her çörek tarifleri içerisinde ceviz bulunmaktadır. Cevizli ay çöreği tarifi içerisinde olduğu gibi… Cevizi hamur işlerinde çok yakıştıranlar için cevizli ay çöreği nasıl yapılır diye merak edenlere tarifi şöyle verilmiştir.

Ay Çöreği Tarifi Malzemeleri:

3 kaşık pudra şekeri
Yarım çay bardağı ılık süt
100 gram kadar margarin
Yarım çorba kaşığı tozmaya
1 adet yumurta
1 Adet limon rendesi

İç Malzemesi için:

1 bardak ceviz içi(ince çekilmiş)
1 çay bardağı toz şeker
Yarım fincan süt
Yarım çorba kaşığı kuru üzüm
1 yumurta(sadece sarısı)


Cevizli Ay Çöreğinin Yapılışı:


Hamuru için ilk önce mayanın ılık süt içersinde 10 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Un elenir. Derince bir kaba alınır. Ortası açılarak mayalanmış süt, 3 kaşık pudra şekeri, yumuşak margarin, yumurta ile limon kabuğu rendesi konur. Hamur iyice yoğrulur. Daha sonra mayalanması için üzeri örtülür. Kabarıncaya kadar bekletilir.
Ayrı bir kap içerisinde iç malzemesi hazırlarız. Bunun için süt, ceviz içi, galeta unu, tarçın ve kuru üzüm ile toz şekeri ilave ederek güzelce karıştırırız.
Mayalanan hamurdan parça kopararak merdane ile açarız. Hazırladığımız malzemeleri ortaya koyarız. Rulo şeklinde sararak kıvrılmış olarak şekil veririz. En sonunda da yağladığımız fırın tepsisine dizerek üzerlerine yumurta sarısı süreriz. Cevizli ay çöreği tarifi bu şekildedir.

Çörek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler