Ara

Can Yücel Kimdir? Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

Can Yücel Kimdir?, Can Yücel Kaç Yaşında Öldğ, Can Yücel Nereli, Can Yücel Biyografisi, Can Yücel Hayatı, Can Yücel Eserleri, Can Yücel Hayatı Kısaca, Can Yücel Kitapları hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını Can Yücel biyografisinde bulabilirsiniz.

Can Yücel Kimdir?


Adı Soyadı: Can Yücel
Doğum Tarihi: 21 Ağustos1926
Nereli: İstanbul 
Burcu: Aslan Burcu 
Kilosu: Bilinmiyor
Boyu: Bilinmiyor
Göz Rengi: Siyah
Saç Rengi: Siyah/Kır
Eğitim Durumu: Ankara Üniversitesi
Sevgilisi: Yok
Evli mi: Evet
Eşi: Güler Yücel
İnstagram Hesabı: Mevcut Değil
Twitter Hesabı: Mevcut Değil
Facebook Hesabı: Mevcut Değil
 

Can Yücel Kısaca Hayatı


Türk şiirinin aykırı sesi olan Can Yücel 21 Ağustos 1926 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel’in oğludur. Annesi ise Gülsüm Refika Hanımdır. Orta öğrenimini Ankara Erkek Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Ankara Üniversitesi’nde Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Klasik Filoloji Bölümünden mezun oldu. Cambridge Üniversitesi’nde Eğitim görürken Londra’da BBC’nin Radyosu’nda çalıştı.

Can Yücel askerliğini Kore’de yaptı. 1958’de ülkemize döndükten sonra Bodrum’ da turist rehberliği yaptı. Can Yücel sonra İstanbul’a yerleşerek bağımsız çevirmenlik yaptı. Doktor Gazi Yaşargil ile arkadaştır.

1945-1965 seneleri arasında Seçilmiş Hikayeler, Ant, İmece, Yenilikler, Beraber, Papirüs, Şiir Sanatı, Dost, Sosyal Adalet, Yöne, Dönem adlı dergilerde yazdı. Yazko Edebiyat, Birikim, Sanat Emeği ve Yeni Düşün dergilerinden Yayımladığı yazı, çeviri şiir ve şiirleri ile tanındı. 1965’ten sonra Can Yücel siyasal konularda ürünler ortaya koydu.

1950 yılında ilk şiirlerini Yazma isimli bir kitapta topladı. Toplumsal sorunların yarattığı izlenimlerin ağırlığından yorulmuş kurtulmak istercesine kimi bıçak, kimi taşlama ile işleyen duyarlılığın ağır bastığı şiirlerinde, yalın dili ve buluşları ile dikkat çekti. Şiirlerinde müstehcen ve argo sözlere çok sık yer veren Can Yücel dikkatleri çoğu zaman üzerine çekip bazen de kovuşturmaya uğradı.

1956 senesinde Güler Yücel’le evlenip 3 çocuk sahibi oldular. Su ve Güzel adında 2 kız, Hasan isminde ise bir oğlu oldu.

Can Yücel birçok yapıttan çeviriler yaptı. William Shakespeare, Federico Garcia Lorca, Bertolt Brecht gibi önemli yazarların oyunlarından pek çok çeviriler yaptı. Özellikle Shakespeare çevirilerinde aslına bağlı kalmadan Türkçeleştirerek çeviri yapmıştır. 1959 yılında ilk baskısı yayımlanan Her Boydan isimli kitabında dünya şairlerinin şiirlerini oldukça basit ve başarılı bir şekilde Türkçeleştirilmiştir.

Bir ara Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e hakaretten yargılanmıştır. Sonrasında ise Can Yücel 18 Nisan seçimlerinden ÖDP’ de 1.Sıra milletvekili adayı oldu.
Ömrünün son demlerinde Datça’ya taşınıp oraya yerleşen Can Yücel 12 Ağustos 1999’da 73 yaşında aramızdan ayrılmıştır. Mekânın Cennet Olsun Büyük Üstat.

Can Yücel Kitapları:
·        1950- Yazma
·        1959-Her Boydan- Çeviri Şiirler
·        1973- Sevgi Duvarı
·        1974- Bir Siyasinin Şiirleri
·        1975- Ölüm ve Oğlum
·        1981- Şiir Alayı (İlk Dört Şiir Kitabı)
·        1982- Rengârenk
·        1984- Gökyokuş
·        1985- Beşibiryerde (ilk beş şiir kitabı)
·        1985- Canfeda
·        1988- Çok Bi Çocuk
·        1990- Kısa Devre
·        1990- Kuzgunun Yavrusu
·        1991- Gece Vardiyası Albümü
·        1993- Güle güle Seslerin Sessizliği
·        1994- Gezintiler
·        1995- Maaile
·        1997- Seke Seke
·        1997- Alavara
·        1999- Mekânım Datça Olsun
·        En Uzak Mesafe
·        Benim Adım Firuzan’sa Ne Olayım
·        1997- Cazcı Firuzan
·        Hotuhların Dramı
·        Biraz Alıştım
·        Bördübet’ten Sedir Adasına
·        Yüz Kitabı Şiirlerimden Seçmeler
·        Yaprak Dökümü

Çeviriler:
·        Salozun Mavalı- Peter Weiss
·        Yeni Başlayanlar için Marx- Marx Para Principantes- 1977
·        Muhteşem Gatsby- The Great Gatsby. F. Scott Fitzgerald -1964
·        Bahar Noktası (Bir Yaz Gecesi Rüyasının Çevirisi)- William Shakespeare- 1981
·        Hamlet William Shakespeare 1992

Shakespeare’ in ünlü sözü olan ‘’To be or not to be’’ yi bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin şeklinde Türkçeleştirmiştir.


Biyografiler

 • Yağız Erdoğan Kimdir

  Yağız Erdoğan Kimdir?   Adı Soyadı: Yağız Erdoğan    Doğum Tarihi: 1997 (22 yaşında)   Nereli: Rize  Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu:  Sevgilisi:   Evli mi:   Eşi: instagram Hesabı: (@yagizerdgan) Twitter Hesabı: @YagizErdgan  Facebook Hesabı:     Yağız Erdoğan Biyografisi   Survivor 2019 Türkiye- Yunanistan

 • Sinem Kılıç Kimdir

  Sinem Kılıç Kimdir?   Adı Soyadı: Sinem Kılıç   Doğum Tarihi: 1997 (22 yaşında)  Nereli: Erzurum   Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu: Özel bir üniversitede Medya ve İletişim okuyor   Sevgilisi:   Evli mi: Bekar  Eşi: instagram Hesabı:  Twitter Hesabı:   Facebook Hesabı:    Sinem

 • Simge Olçun Kimdir

  Simge Olçun Kimdir?   Adı Soyadı: Simge Olçun    Doğum Tarihi: 1996 (23 yaşında)  Nereli: İzmir  Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu: Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulunda Beden Eğitimi öğretmenliği 4.

 • Sıla Rümeysa Ölçek Kimdir

  Sıla Rümeysa Ölçek Kimdir?   Adı Soyadı: Sıla Rümeysa Ölçek   Doğum Tarihi: 1988 (31 yaşında) Nereli: Ordu- Fatsa  Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu: Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi mezunu ve yüksek lisansına yine aynı

 • Serpil Uzunçavdar Kimdir

  Serpil Uzunçavdar Kimdir?   Adı Soyadı: Serpil Uzunçavdar    Doğum Tarihi: 1986 (33 yaşında) Nereli:   Burcu:    Kilosu:   Boyu:  Göz Rengi:  Saç Rengi:   Eğitim Durumu:  Sevgilisi:   Evli mi: Bekar   Eşi: instagram Hesabı:  Twitter Hesabı: @serpiluzuncavdr    Facebook Hesabı:    Serpil Uzunçavdar Biyografisi   Survivor 2019 Türkiye-