Ara

Adile Naşit Boyu, Adile Naşit Kaç Yaşında, Aslen Nereli, Evli Mi, Kimdir, Kaç Doğumlu, Nerede Doğdu, Hangi Okuldan Mezun, Ailesi Hakkında Bilgiler.

Adile Naşit Kimdir? Adile Naşit Kaç Yaşında Öldü, Adile Naşit Aslen Nereli, Adile Naşit Selim Naşit in Neyi? Adile Naşit Nerede Doğdu, Adile Naşit Kaç Yılında Öldü ve Ölüm Nedeni Nedir, Adile Naşit Yaşam Hikayesi, Adile Naşit Kısaca Hayatı İşte Detaylar.

Adile Naşit Kimdir, Kaç Yaşında Nerede Doğdu, Boyu Kaç Cm, Aslen Nereli?


Adı Soyadı:Adela Özcan
Doğum Tarihi: 17 Haziran 1930 
Nereli: İstanbul
Burcu: İkizler
Kilosu: -
Boyu:149 Cm 
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Kızıl
Eğitim Durumu:Babasının ölümünden dolayı eğitim hayatını tamamlayamamıştır.
Sevgilisi: -
Evli mi: - 
Eşi:Ziya Keskiner (1950-1982)
İnstagram Hesabı: Mevcut Değil             
Twitter Hesabı:Mevcut Değil  
Facebook Hesabı: Mevcut Değil

 
Adile Naşit Kimdir, Nerede Doğdu, Ölüm Nedeni Nedir, Kaç Yılında Öldü?  

1930 17 Haziran’da İstanbul’da doğan Adile Naşit’in annesi Rum asıllı Amelya (Sonralardan Emel adını almış) Hanım, babası ise eski bir tuluat ustası Naşit Özcan’dır.  Adile Naşit boyu 1.49'dur. Babası herkesi güldürebildiğinden Komik-i Şehir unvanını almış. Adile’de tıpkı babacığı gibi herkesi güldürme yeteneğiyle dolup taşmıştır. Birbirlerini çok seven çiftin birde erkek çocukları varmış. Adile’den 2 yıl önce doğan abisi ünlü tiyatro sanatçısı Selim Naşit Özcan ’imiş. İki kardeş tiyatroya oldukça aşina büyüymüş ve 1943 yılında ‘Sultan Hamid’i bile güldüren adam olarak anılan Naşit Özcan hayata gözlerini yummuştur.14 yaşında babasını kaybeden Adile Naşit İstanbul Çocuk ve Şehir Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlamıştır.

Sonrasında Halide Pişkin ’in tiyatro grubuna girmiş ve Her Şeyden Biraz adlı oyunla İstanbul turnesine çıkmış. Muammer Karaca’nın tiyatrosunda yer almış ,1948-1951 yıllarında Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile beraber çalışmış. 1950 yılında tiyatro sanatçısı Ziya Keskiner ile yaptığı evlilikten 1952 yılında bir oğlu olmuştur.1954 yılında Muammer Karaca tiyatrosuna dönmüş ve burada 6 sene kadar çalışmıştır.1961 yılında eşi ve kardeşiyle birlikte kurduğu tiyatro dağılınca 1963-1975 yılları arasında Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü tiyatrosunda yer almıştır.1975 yılında en çok ağlatan Türk filmleri arasında yer alan Bizim Aile’de oynamış. Anneannesi ve annesi yetenekli ve başarılı kantocular olan Adile Naşit, müzikallerde de oynamıştır.1947’de sinemaya Yara isimli filmiyle giriş yapmış. İlk büyük çıkısını Lüküs Hayat isimli müzikalle yakalamıştır. 1970’lere kadar tiyatroya daha çok ağırlık veren Adile en büyük acısını da bu dönemde yaşamıştır.Doğuştan kalbi delik olan Ahmet’in bu rahatsızlığı ancak ilkokul ikinci sınıfta anlaşılmış. Tedavi için Amerika’ya gidilmesi gerekiyor ve o zamanın parasıyla 100 bin lira gerekmekte nitekim Adile ve Ziya çiftinin bu durumu karşılamaya yetecek maddi imkânı yoktur. Neyse ki tiyatrocu arkadaşlarının desteğiyle, İstanbul Tiyatrolarının bir gecelik hasılatı aileye verilmiş. Bu şekilde 20 bin lira toplanmış olup kalan meblağ gazetelerde başlatılan yardım kampanyasıyla bir araya getirilmiştir. Ve küçük delikanlımız Amerika’ya tedavi olmaya gidebildi. Ameliyat başarılı geçmişti oysaki bir gün küçük Ahmet komaya girdi ve bir daha uyanamadı.

16 Haziran 1966 yılında ebedi dünyaya uçmuştu Ahmet anneciğinin doğum gününden sadece bir gün önce. Bu haber Adile Naşit’e ulaştığında tam İzmir’deki bir oyununu sergileyecekti, bu habere rağmen sahneye çıktı Naşit içi kan ağlarken bütün salonu güldürdü. Bu olaydan sonra İstanbul’a uçakla döndü. Ve bir daha ne uçak kullandı nede doğum gününü  kutladı. Naşit kendini tamamen çocuklara, tiyatroya ve sinemaya adadı.

1976 yılında İşte Hayat filmiyle En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüş. 1978’de ise Uluslararası Sanat Gösterilerinin Müzikalleri ve tiyatrolarında oynamıştır. Bu dönemden sonra çoğunlukla komedi filmlerinde oynamış, Daha çok Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet ‘in yönettiği filmlerde rol almıştır.1982 yılında geldiğimizde geçirdiği kalp krizinden ötürü eşi Ziya Keskiner’i kaybetmiş ve biricik oğlu olan Ahmet’in yanına gömülmüştür. Aradan bir yıl geçtikten sonra ikinci eşi Cemal İnce ile hayatını birleştirmiştir. Çocuklara olan düşkünlüğü Ahmet’ini kaybeden Adile’nin için deki sevgiyi daha da arttırmış tek kanallı televizyonun olduğu dönemde çocuklar için yapılan ilk program olma özelliği taşıyan Uykudan Öncede Masalcı Teyze olarak gönüllere taht kurmayı bir kez daha başarmıştı.1985’te Yılın Annesi seçildi. Maneviyatı her şeyden önde tutan bu tonton tatlımı tatlı teyzemiz alacaklarının çoğunu bile alamamış borçlu yaşayıp borçlu ölen tiyatro sanatçılarımızdan sadece bir tanesi.

11 Aralık 1987’de yakalandığı bağırsak kanseriyle 57 yaşında aramızdan ayrılmıştır. Çok sevdiği oğlu ve eşinin bulundu Karaca Ahmet’teki mezarlığa defnedilmiştir. Ve Kuzucuklarını gözü yaşla bıraktı. Ölümün üzerinden doğum gününde  Google’da Adile Naşit’i unutmadı ve hafızalara kazınan Hababam Sınıfı filminde kazanın başında yemek pişiren Hafize Ana’yı  Doodle ‘a taşıdı.

Adile Naşit e ne oldu?

17 Haziran 1930 da dünyaya gelen usta sanatçı Adile Naşit, 11 Aralık 1987 de hayatını kaybetti. Türk sinemasının gülen yüzü Adile Naşit aramızdan ayrılalı 35 yıl oldu. İşte Yeşilcam ın dev isimlerinden olan, Hababam Sınıfı ndaki Hafize Ana ile hafızalara kazınan Adile Naşit in hayatı ve hakkında bilinmeyenler...
 

Adile Naşit gerçek ismi ne?
1930 yılında İstanbul da doğan Adile Naşit ya da gerçek adıyla Adela Özcan, anne tarafından Ermeni, baba tarafından Rum dur. Sanatçı bir aileden gelen Adile Naşit in dedesi Kemanî Yorgo Efendi, anneannesi meşhur kantocu Küçük Verjin, abisi Selam Naşit ise tiyatrocudur.
 

Adile Naşit Selim Naşit in Neyi?
Komik-i Şehir Naşit Bey in torunu usta oyuncu Selim Naşit in oğlu, Adile Naşit in yeğeni Naşit Özcan, halası Adile Naşit in yaşamının film yapılmasını istiyor.
 

Adile Naşit Aslen nerelidir?

Asıl adı Adile Keskiner olan Adile 17 Haziran 1930 yılında İstanbul da doğmuştur. Adile Ana, Masalcı Teyze diye de bilinirdi. Özgün adı ise Adela dır. Tiyatrocu bir aileden gelen Adile Naşit in babası ünlü komedyen Komik-i Şehir Naşit, annesi de Ermeni tiyatro oyuncusu Amelya Hanım dır.
 

Adile Naşit kimin kızı?

Naşit ÖzcanAmelya Özcan Adile Naşit/Ebeveynleri
 

Adile Naşit hiç evlendi mi?
Cemal İncee. 1983–1987Ziya Keskinere. 1950–1982Adile Naşit/Eşi
 

Adile Naşit Selim Nasitten buyuk mu?
Dedesi Naşit Bey, halası Adile Naşit, babası Selim Naşit olan ve sanatçı bir aileden gelen Naşit Özcan Böyle bir ailede olmak gururlu, çok ağır bir yük. Eğer onların yolunda ilerliyorsanız hele çok daha ağır bir yük. Ben inanıyorum ki Naşit lerin soyadını hiç yere düşürmedim. Şehir Tiyatroları nda 35 yılım geçti.
 

Adile Naşit mi daha büyük Selim Naşit mi?
Amelya Hanım la ilk çocukları Selim den iki sene sonra kızları Adile dünyaya geldi.
 

Adile kaç yaşında?
Adile Naşit televizyonda da aktif olarak yer aldı ve 1980 li yıllarda TRT de başlayan Uykudan Önce programıyla bir neslin Masalcı Teyze si olarak akıllarda yer etti. Türk sinemasının en özgün ve önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen usta sanatçı 11 Aralık 1987 de 57 yaşındayken hayata veda etti.
 

Selim Naşitin ablası kimdir?
Adile NaşitSelim Naşit Özcan / Kız kardeşiÇocukluğu, Şehzadebaşı ndaki Millet Tiyatrosu nun üstündeki dairede kızkardeşi Adile Naşit ile sahneyi izleyerek geçti. Babaları desteklemese de her iki kardeş de tiyatroya gönül verdiler ve ilk defa Cumhuriyetin 10.
 

Adile Naşit cenazesi nerede?

Öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığına defnedilmiştir. İstanbul Karacaahmet mezarlığında ilk eşi Ziya Keskiner ve oğlu Ahmet Keskiner (1951-1966) birlikte yatmaktadır.
 

Adile Naşit kaç kardeş?
Selim Naşit ÖzcanAdile Naşit / Kardeşleri
 

Adile Naşit ne zaman vefat etti?
Adile Naşit, 11 Aralık 1987 de doğduğu şehir olan İstanbul da 57 yaşındayken bağırsak kanseri sonucu yaşamını yitirdi. Cenaze töreni 13 Aralık 1987 tarihinde Şişli Camii nde düzenlendi. Öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığına defnedildi.
 

Adile Naşit liseyi nerede okudu?
Beyazıt İlkokulu nda başlayan, Hayriye Lisesi, ardından da İstiklâl Lisesi nde sürdürdüğü öğrenimini 1943 te babası Naşit Özcan ın vefatından dolayı bırakmak zorunda kaldı.
 Survivor 2024 Yarışmacıları
Survivor Aleyna Kalaycıoğlu Boyu
Survivor Berna Canbeldek Boyu
Survivor Bozok Gören Boyu
Survivor Damla Can Boyu
Survivor Doğukan Manço Boyu
Survivor Ece Begüm Yücetan Boyu
Survivor Ersin Korkut Boyu
Survivor Furkan Kızılay Boyu
Survivor Gizem Memiç Boyu
Survivor Hakan Hatipoğlu Boyu
Survivor Merve Aydın Boyu
Survivor Nagihan Karadere Boyu
Survivor Nefise Karatay Boyu
Survivor Nihat Altınkaya Boyu
Survivor Ogeday Girişken Boyu
Survivor Özgür Tetik Boyu
Survivor Pınar Saka Boyu
Survivor Sahra Işık Boyu
Survivor Seda Aktuğlu Boyu
Survivor Seda Ocak Boyu
Survivor Sercan Yıldırım Boyu
Survivor Turabi Çamkıran Boyu
Survivor Yasin Obuz Boyu
Survivor Yiğit Poyraz Boyu
Survivor Yunus Emre Özden Boyu

Biyografiler

 • Survivor Seda Aktuğlu Kimdir

  Seda Aktuğlu, 24 Nisan 1987'de Almanya'da doğan, Türk anne ve babanın kızı olan bir isimdir. İzmir kökenli olan Seda, çift vatandaşlık statüsüne sahip ve ailesiyle güçlü

 • Yiğit Poyraz Kimdir

  2021 Survivor yarışmasında birçok kez SMS birincisi olan Yiğit Poyraz polemikleri ve aynı zamanda performansı ile çok kişinin dikkatini çekmeye Başaran isimlerden bir tanesidir. Peki, Survivor Yiğit

 • Survivor Özgür Tetik Kimdir

  Survivor finalistlerinden biri olan Özgür Tetik'in yarışmadan sonra hayatı ve biyografisi birçok kişi tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Özgür tetik kimdir nerelidir ve kaç yaşındadır? Survivor

 • Survivor Nefise Karatay Kimdir

  Survivor da geçtiğimiz yıllarda şampiyon olmasının ardından Nefise Karatay'ın biyografisi ve hayatı insanlar tarafından merak ediliyor. Peki, Nefise Karatay kimdir? Nereli? Burcu ne? Kilosu ve Survivor

 • Ece Begüm Yücetan Kimdir

  Ece Begüm Yücetan Kimdir?   Ece Begüm Yücetan Doğum Tarihi: 27.08.1988 Ece Begüm Yücetan Kaç Yaşında: 36 Yaşında Ece Begüm Yücetan Nereli: İzmir Ece Begüm Yücetan Burcu: Başak Ece Begüm Yücetan Kilosu: 52 kg   Ece Begüm Yücetan Boyu: 1.80