Ara

Arap Usulü Selek Tarifi

Arap Usulü Selek Tarifi, Arap Usulü Selek Nasıl Yapılır? Damaklarımıza ve masalarımıza bu kadar fazla ve lezzetle yerleşen Arap Usulü Selek nasıl yapılır? Hemen yazayım da herkes bu lezzeti denesin.

Arap Usulü Selek Nasıl Yapılır?


Ana yemek olarak yiyeceğiniz tadının damağınızda kaldığı bir selek tarifi bu. Ansızın canınızın isteyeceği bir lezzet olan Arap Usulü Selek tarifi bize Araplardan gelen en güzel şey olsa gerek. Damağımızın kolayca kabul edip benimsediği lezzetlerden biri üstelik. Damaklarımıza ve masalarımıza bu kadar fazla ve lezzetle yerleşen Arap Usulü Selek nasıl yapılır? Hemen yazayım da herkes bu lezzeti denesin.

Malzemeler:

Soğan (200 gr) sekize bölünmüş
Bir büyük parça kuzu budu
800 ml süt
1 kg basmati pirinci
250 gr margarin
Tuz


Arap Usulü Selek Yapılışı:


Arap usulü selek yapılışına başlarken ilk olarak kuzu budunu soğanlarla beraber bir tencereye koyun  soğanların azıcıkta olsa pembeleşmesini bekleyin. Ardından üzerini biraz geçecek kadar su ilave edin. Biraz kaynatın. Üzerinde biriken kefi alın ve altını kısın. Tuz ve karabiberi de eklemeyi unutmayalım. Kısık ateşte et yumuşayıncaya kadar pişirin. Et piştikten sonra pişen eti tencereden alın ve bir kenarda soğumaya bırakın. Eti aldığımız tenceredeki etin suyunu süzerek temiz bir kaba alın. Eğer su az gelirse et suyu ile üzerini tamamlayınız. Tamamladığınız karışıma yukarıda söylenen miktarda sütü ilave ediniz.  Hepsini beraberce biraz kaynatın.  Kaynar kaynamaz pirinci ilave ediniz ve tuz karabiberi kontrol ediniz.  Kısık ateşte pirinçler fazlasıyla yumuşayıp püremsi bir kıvam alana kadar pişirin. Pilav pişerken eti parçalara ayırın.  Pilavı demlenmeye bırakın.  Sonra pilavı geniş bir kaba alın ve ortasına parçaladığınız etleri koyun. Üzerine margarini eritip koyarak servis yapabilirsiniz. 

Pilav Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler