Ara

Cevizli Mereng Tarifi

Cevizli Mereng Tarifi, Cevizli Mereng Nasıl Yapılır? Cevizli mereng nasıl yapılır buradan öğrenerek istediğiniz zaman hazırlamaya başlayabilirsiniz. Basit ürünler ile kısa sürede mereng hazırlayabilir ve müsafirlerinize sunabilirsiniz.

Cevizli Mereng Nasıl Yapılır?


Basit ürünler ile kısa sürede mereng hazırlayabilir ve müsafirlerinize sunabilirsiniz. Bu malzemeler ile mereng tarifine uyarak lezzetli bir yiyecek yaratabilirsiniz. Özellikle gül suyu ile ele alınmasından dolayı son derece hafif tatlılar arasında yerini almıştır.

Malzemeler:

3 Yumurta ( sadece akı )
Toz şeker ( 1 su bardağı )
İnce ceviz ( 1 çay bardağı )
Krem şanti ( 1 çay bardağı )
Gül suyu ( 1 tatlı kaşığı )
Muz ( 2 adet )
 

Cevizli Mereng Yapılışı:


Cevizli mereng tarifi adına yumurta akına yer vermeniz gerekiyor. 3 yumurta akını geniş bir kapta çırpmalısınız. Çırpma işlemi adına miksere başvurabilirsiniz. Bu şekilde kıvamının oluşması daha rahat olacaktır. Kar görüntüsüne ulaşana kadar çırpmaya devam edin. Karıştırma sırasında da şeker ilave ediniz. Şekerleri ise azar azar dökmeye gayret göstermelisiniz. Aksi durumda yumurta akının kıvamı bozulacaktır. Katılaşana kadar çırpmaya devam etmelisiniz. Sonrasında da üstüne cevizi katabilirsiniz. Cevizin yanı sıra gül suyunu da dökebilirsiniz. Tüm karışımı karıştırmaya devam ediniz. Yıldız uçlu olan sıkma torbalarına bu karışımı koyabilirsiniz. Merengin yağlı kağıt üzerine aktarılması gerekiyor. Tarife göre 20 tane mereng üretmeniz söz konusudur. Cevizli mereng tarifi için 100 derecelik fırın ısısı yeterli olacaktır. Nitekim pişirilme süresi 2 saatir. Soğuduktan sonra da soğumasını beklemelisiniz. Tamamen soğuduktan sonra üzerine muz süslemeleri yapabilirsiniz. Krem şanti içine muzlarınızı dilim dilim yaparak karıştırın. Bu kremayı da merengin üzerine sürüp üstüne kapatın. Cevizli mereng nasıl yapılır buradan öğrenerek istediğiniz zaman hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler