Ara

Düğün Helvası Tarifi

Düğün Helvası Tarifi, Düğün Helvası Nasıl Yapılır? Eskiler de çokça yapılan bu tatlı son zamanlar da pek bilinmemekte. Düğün helvası nasıl yapılır öğrenmek isteyenler için hemen malzemeleri ile anlatımını yapalım.

Düğün Helvası Nasıl Yapılır?


Helva tarifi olarak size bir sürü seçenek sunabiliriz, fakat bu sefer düğün helvası yapımını sizlere anlatacağız. Eskiler de çokça yapılan bu tatlı son zamanlar da pek bilinmemekte. Geleneklerimize sahip çıkmak adına düğün helvası tarifini sizler için yayınlıyoruz. Yapımı oldukça kolay olan bu tatlıyı çat kapı gelen misafirlerinize bile sunmak için mutfağınızda hemen yapabilirsiniz. Düğün helvası nasıl yapılır öğrenmek isteyenler için hemen malzemeleri ile anlatımını yapalım.
 
Malzemeler:

2 buçuk su bardağı un
200 gr margarin
200 gr beyaz fıstık (isteğe bağlıdır, dilerseniz başka bir kuruyemişte kullanabilirsiniz)

Şerbeti için:

2 su bardağı toz şeker
1 kilo süt


Düğün Helvası Yapılışı:


Öncelikle 2 su bardağı toz şeker ve 1 kilo sütü bir tencere içerisinde karıştırıp 2-3 dakika boyunca kaynatın. Bir tencereye önce unu, margarini ve arkasından beyaz fıstığı ilave edin. Ocağın altını çok kısık ateşle yakarak tencere içerisinde ki fıstık ve unu altın gibi sararıncaya kadar kevgir yardımı ile tencerenin kenarlarına bulaştırmayacak şekilde ağı ağır hareket ettirerek karıştırın ve iyice kavurun. Şerbeti kaynar bir vaziyette tencerenin içine dökün ve bir kere karıştırdıktan sonra kapağını kapatıp kısık ateşte yaklaşık 15 dakika kadar pişirin. 15 dakika boyunca demlendikten sonra yayvan bir tabağa boşaltın. Helvanızı tabağın üzerine yaydırın ve biraz soğumasını bekleyin. Düğün helvası tatlısını kareler halinde keserek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Helva Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler