Ara

Teyze Çöreği Tarifi

Teyze Çöreği Tarifi, Teyze Çöreği Nasıl Yapılır? Çocukların ve özellikle beylerin oldukça severek tükettikleri bir çörektir. Çöreğimizin hem yapılışı kolay, hem de lezzeti çok güzel. Bizde sizlere teyze çöreği nasıl yapılır tarif ettik.

Teyze Çöreği Nasıl Yapılır?


Teyze çöreği tarifi, anneannelerimizin zamanından bugünlere kadar çörek tarifleri içerisinde yerini kaybetmemiş bir tariftir. Çocukların ve özellikle beylerin oldukça severek tükettikleri bir çörektir. Çöreğimizin hem yapılışı kolay, hem de lezzeti çok güzel. Bizde sizlere teyze çöreği nasıl yapılır tarif ettik.

Teyze Çöreği İçin Malzemeler:

Hamuru İçin:

1 bardaktan 2 parmak kadar eksik sıvı yağ
Yine 1 bardaktan 2 parmak eksik margarin(eritilip soğutulmuş olacak)
1 bardak yoğurt
1 kabartma tozu
Alabildiği kadar un
Yarım tatlı kaşığı tuz

Teyze çöreği için iç malzemeleri:

1 büyük soğan
200 gr kıyma
Birkaç dal maydanoz
Tuz
Karabiber

Üstü için:

1 yumurta(sarısı ayrılacak)
Susam
Çörek otu


Teyze Çöreğinin Yapılışı:


Çöreğimizi yapmaya iç harcını hazırlayarak başlayalım. Soğanları ince bir şekilde kıydıktan sonra yağ dökerek güzelce kavururuz. Daha sonra da kıymayı ilave ederiz. Kıymayı da güzelce kavurduktan sonra üzerine maydanozları ince ince kıyarız. Tuz ve karabiberi de koyduktan sonra harcı karıştırıp kenara alırız.(Soğuması gerekli)
Diğer tarafta yoğurma kabımızı hazırlayarak içine yoğurt, sıvı yağ, eritilmiş margarin, tuz, kabartma tozu katarız. Çatal ya da çırpma teli ile harcı güzelce karıştırırız. Üzerine azar azar un ilave ederek güzelce yoğururuz. Hamurun kıvamının kulak memesi yumuşaklığında olması gereklidir. Hamuru ortadan keserek ikiye ayırırız. İki ayrı top haline getirip, ayrı ayrı merdane yardımı ile dikdörtgen şekil verilerek, bir parmak kalınlığında açarız. Uzunlamasına orta kısma gelecek şekilde iç harcını koyarız. Boydan boya konulan harç gözükmeyecek şekilde, iki kenarları birbirine yapıştırırız. Ucunu da kapatırız. Daha sonra kat kısmı alta gelecek şekilde tepsiye yerleştiririz. Üzerine yumurta sarısı ve susam koyarak, önceden ısıtılmış 180 derecede ki fırına atarız. Hamur kızarmaya başladıktan sonra ısısını biraz düşürerek içinin de pişmesini sağlarız. Fırından çıkarılan hamurumuzu, soğuduktan sonra iki parmak kalınlığında keserek dilimleriz. Bu şekilde teyze çöreği tarifi de yapılmış oldu. Umarım beğenirsiniz.

Çörek Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler