Ara

Avunya Mantısı Tarifi

Avunya Mantısı Tarifi, Avunya Mantısı Nasıl Yapılır? Mantı her zaman tercih edilen yemekler arasında yer alır. Güzel bir lezzet yakalamak için avunya mantısı nasıl yapılır adımlarının iyi bilinmesi de gerekiyor.

Avunya Mantısı Nasıl Yapılır?


Mantı her zaman tercih edilen yemekler arasında yer alır. Yapımı kimine göre zor ya da kolaydır. Mantılar içerisinde Avunya mantısı da bilinir. Güzel bir lezzet yakalamak için avunya mantısı nasıl yapılır adımlarının iyi bilinmesi de gerekiyor.

Malzemeler:

Yufka 1 adet
Kuru Soğan 1 adet
Tereyağı
Nohut (1 su bardağı)
1 adet tavuk göğsü ya da but
Orta boy 1 adet yoğurt
3 diş sarımsak
Acılı isteyenlere pul biber
Nane, kekik ve tuz


Avunya Mantısı Yapılışı:


Avunya mantısı tarifi için ilk önce, yufkayı alın ve rulo haline getirin. Rulo yaparken özellikle 1 parmak kalınlığında olmalı ve sonrasında düzenli bir şerit halinde kesilmelidir. Sonraki işlemimizde ise fırın tepsisini alın ve her bir yufkayı güzelce açın ve yayın. Tavayı alın ve ocağa koyarak tereyağını tamamen eritin. Eritilen tereyağını ise yufkaların her birinin üzerinde gezdirmelisiniz. İyice yedirilmesi için uygun bir alet yada elinizi kullanabilirsiniz. Ardından fırında 180 dereceyi açıp, yufkaların güzel bir şekilde pişmesini beklemeliyiz. Üst kısımlarının kızardığını görünce tepsiyi dikkatlice çıkarın. Sonrasında üstü altı ile değiştirip, tekrar fırına sürün ve tüm her yeri kızarana kadar bekleyin. Şimdi tavuğa gelin ve haşlayarak iyice ayıklayın. Sıvıyağ üzerinde de soğan kavrulmalıdır. Kavrulan soğanların üzerine tavukları yerleştirin. Nohutları da üzerine ekleyip karıştırmalısınız. Tüm bunların üzerine 1 çay bardağı miktarınca su ekleyerek pişirmeye başlayın. Sonrasında fırındaki kızaran yufkaları açın. Üzerlerine tavukları ile nohutları ekleyin. Yoğurdu ister sarımsaklı isterseniz düz ekleyebilirsiniz. Nane ve kekikleri de tavada tereyağı ile eritip, üzerine ekleyerek, Avunya Mantısını tüketebilirsiniz. 

Makarna Tarifleri

Yeni Tarifler Popüler Tarifler